Intrablock, interblock and combined estimates in incomplete block desings: A Numerical study
Tamamlanmamış blok tasarımlarında, blok içi, bloklar arası ve birleşik tahminler: Sayısal bir çalışma
- Tez No: 749914
- Danışmanlar: PROF. DR. JAMES L. ROSENBERGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Pennsylvania State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Blok içi analiz ve bloklar arası analiz blok tasarımlarında gerçek grup ortalama değerlerini tahmin etmek için kullanılır. Bu analizleri kullanarak elde edilen tahminler sırasıyla blok içi ve bloklar arası tahminler olarak adlandırılır. Bu tahminler yansızdır ve birbirinden bağımsızdır. Bununla birlikte, bu tahminlerin birleşik tahminler olarak adlandırılan doğrusal bir kombinasyonu da gerçek grup ortalama değerlerini tahmin etmek için kullanılabilir. Birleşik tahminler de yansızdır ve ortalama kontrastlarını tahmin ederken daha iyi kesinliğe sahiptir. SAS PROC MIXED prosedürü birleşik tahminleri elde etmek için matris gösterimi kullanır. İlk olarak SAS PROC MIXED prosedürünün tamamlanmış ve tamamlanmamış blok dizaynlarında kullandığı matris gösterimini anlamaya odaklanılmıştır. R programlama dilindeki LMER fonksiyonunun SAS PROC MIXED ile aynı matris gösterimini kullandığını ve kovaryans parametre tahminleri, grup ortalama tahminleri ve grup ortalama standard hataları açısından SAS PROC MIXED'in verdiği sonuçların tamamen aynısını elde ettiği gösterilmiştir. İkinci olarak, tamamlanmamış blok tasarımlarında kayıp değerlerle başa çıkmak için veriyi tamamlamaya yönelik çoklu bir atama yöntemine odaklanılmıştır. Bu amaçla Amelia2 adlı bir R paketi kullanılmıştır. Grup ortalama tahminleri ayrıca Amelia2 prosedürü kullanıldıktan sonra SAS PROC MIXED ile elde edilmiştir. Daha sonra, birleşik ve amelia gerçek grup ortalama tahminleri bazı dengeli tamamlanmamış blok dizaynlarında bir simülasyon çalışmasıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Intrablock analysis and interblock analysis are used to estimate true treatment means in block designs. The estimates after using these analyses are called intrablock estimates and interblock estimates respectively. These estimates are unbiased and they are independent from each other. However, a linear combination of these estimates, which are called combined estimates, can also be used to estimate true treatment means. Combined estimates are also unbiased and have better precision estimating treatment contrasts. The SAS PROC MIXED procedure uses matrix notation to obtain combined estimates. First we focus on understanding the matrix notation that SAS PROC MIXED uses in complete and incomplete block designs. We show that the LMER function in R uses the same matrix notation as SAS PROC MIXED, and obtains exactly the same results that SAS PROC MIXED gives with respect to covariance parameter estimates, treatment mean estimates and treatment mean standard error estimates. Second, we focus on a multiple imputation method to deal with missing values in incomplete block designs to make the data complete. An R package called Amelia2 is used for this purpose. Treatment mean estimates are also obtained with SAS PROC MIXED after using the Amelia2 procedure. Afterwards, combined and amelia treatment mean estimates of true treatment means are compared in some balanced incomplete block designs by using a simulation study.