Relative maximal and minimal topological spaces
Relatif maksimal ve minimal topolojik uzaylar
  1. Tez No: 109588
  2. Yazar: BİNNUR KAVLAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ZEMÇİ ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bir topolojik özellik için maksimal ve minimal topolojileri belirleme, genel topolojide popüler bir konudur. Özellikle A.V.Arhangels'kii tarafından çalışılan, relatif topolojik özellikler son zamanlarda gelişen bir çalışma alanıdır. Bu tezde, bir topolojik özelliğin relatif versiyonu olan, bir relatif özelliğe göre maksimal ve minimal topolojilerin karakterizasyonu için bir yaklaşım verilmiştir. Önemli topolojik özelliklerin relatif versiyonları olan çeşitli relative özellikler tanımlandı. Bir topolojik özelliğin relatif versiyonu üzerine iki önemli kriter tanımlandı. Tarafımızca tanımlanan relatif özelliklerin pek çoğunun bu kriter leri sağladığı görüldü. Topolojik özelliklerde bir özellik expansive (contractive) olduğunda, bu özelliğe göre minimal (maksimal) topolojiler önemlidir. Bu ne denle relatif özellikler için expansive ve contractive olma tanımları verildi. Tanım lanan relatif özelliklerin expansive ve contractive olup olmadıkları araştırıldı. Re latif özellikler için zayıf ve normal maksimallik ve minimallik tanımlanmış ve aralarındaki ilişki gösterilmiştir. Bir Q topolojik özelliği ve bu özelliğin bir rel ative versiyonu olan relatif P özelliği için, Q-maksimallik (minimallik) ile relatif P-maksimallik (minimallik) aralarındaki ilişki araştırılmıştır. Son olarak, bir ex pansive relatif özellik olan Ti-uzay olma için bazı minimal uzaylar örneklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Description of maximal or minimal topologies for a topological property is a popular subject in general topology. Especially studied from A.V. Arhangels'kii, the relative topological properties are grown subject recently. In this thesis, we give an approach for characterization of maximal and minimal topologies with respect to a relative version of a topological property. We define some relative properties which are relative versions of important topological properties. Two important criterions are given on the relative version of a topological properties are defined by us satisfies these criterions. As in the topological properties when a property is expansive (or contractive) then it is important for the definition of maximal (or minimal) topologies according to this property. By this reason for relative properties the definition of being expansive and contractive are given. And the defined relative properties are investigated that if they are expansive or contractive. For relative properties the weak and normal maximality and minimality are defined and the relation between them are observed. The relation between Q- maximality (or minimality) and relative.P-maximality (or minimality) are reserched where P is a relative version of the topological property Q which holds two criterions on relative properties. As a conclusion, for a relative Ti-space property some of minimal topologies are exemplified.