VHDL description of a microcontroller core
Bir mikrodenetleyicinin VHDL ile tasarlanması
  1. Tez No: 109589
  2. Yazar: İSMAİL ERDİNÇ MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNDÜZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Bu tezde bir mikrodenetleyici ünitesinin ana kısmı VHDL (Çok Yüksek Hızlardaki Entegre Devre Donanım Tasarlama Dili) tasarlama dili kullanılarak tasarlanmıştır. Piyasada önemli oranda kullanılan bir mikrodenetleyici seçilmiştir. Tasarım yöntemi en genel öğenin tasarımından en özel öğenin tasarımına doğrudur. Öncelikle mikrodenetleyiciyi meydana getirecek bloklar tasarlanmıştır. Bu bloklar birbirleriyle iletişim kurarlar. Sonuç olarak VHDL dili ile tüm tasarım yazılmıştır. Tasarım Intel' in 8051 mikrodenetleyicisi ile yüzde 100 uygundur. Bütün Assembler programlan, bu tasarım üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan çalıştırılabilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study a microcontroller core is designed with VHDL (Very High Speed Integrated Circuit Hardware Description Language). One of the most commercially used microcontroller is selected to design. The design style is top-down approach. Firstly the blocks of the microcontroller are defined. The blocks communicate with each other. Then the overall design is done in the VHDL language. This design is 100 percent compatible with Intel's 8051 microcontroller. Any assembler program can be run on this microcontroller without any other changing in the design and assembler program.