Çelik yapılarda yeni analiz yöntemleri
Recent analysis methods in steel structure
- Tez No: 109587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET Gelişmiş ülkelerde yapılan inşaatların önemli bir kısmı çelik yapılardan oluşmaktadır. Ülkemizde ise genellikle betonarme yapılar çelik yapılara tercih edilmektedir. Kanımca bu tercihin önemli nedenlerinden biri, çelik yapılar hakkındaki kaynak ve bilgi eksikliğidir. Örneğin, çelik yapıların hesap ve yapım kuralları hakkındaki şartnamemiz olan TS 648 oldukça yetersiz ve anlaşılması zordur. Buna ek olarak TS 648, dünyada geçerliliğini büyük ölçüde kaybetmiş çelik elemanların gerçek davranışlarını açıklayamayan Emniyet Gerilmeleri Yöntemi dizayn ilkelerini içermektedir. Halbuki, birçok gelişmiş ülkede yapısal çelik elemanların gerçek davranışlarını gösteren Limit Dizayn metoduna göre dizayn yapılmaktadır. Limit Dizayn metodu betonarme yapıların dizaynında kullandığımız taşıma gücü metodunun çelik yapılara uyarlanmış şeklidir. İşte bu tez 'de Amerika Birleşik Devletlerin 'de kullanılan Limit Dizayn Yapısal Çelik Şartnamesi ilkeleri genel hatları ile incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde eğilme elemanlarının, üçüncü bölümünde ise çekme ve basınç elemanlarının davranışları ve temel dizayn prensipleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, Limit Dizayn genel dizayn prensipleri üzerinde durulmuş, tek katlı ve çok katlı yapı tasarım ilkeleri ve dizaynları ayrı ayn ve detaylı bir şekilde örnek problem çözümleri ile irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Steel structures are constituted the significant amount of buildings in developed countries. However, reinforced structures are preferred to steel structures in our country. In my opinion, main the reason of this selection is caused by the lack of information and knowledge about steel structures. For example, Building Code for Steel Structure of Turkey TS 648 is not sufficent and understanable. In addition, TS 648 is used to Allowable Stress Design principles don't explain the real behaviour of steel structure but the Limit Design, used the developed country, can explain the plastic (real) behavior of steel structure. Limit Design is similar to TS 500 design principles. In this thesis, design principles of Limit Design that is used in USA is explained. In second chapter, behaviour and design principles of flexural elements, in third chapter behaviour and design principles of tension and compression elements are explained. In fourth chapter, the main Limit Design principles is considered with examples for single and multi storey buildings.