Asidik maden drenajı oluşumu mekanizmasının incelenmesi
Investigation of the acid mine drainage generation mechanism
- Tez No: 109593
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜNER İPEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Piritik cevher, yan kayaç ve atıkların hava ve su ile teması ile oksitlenmesi sonucu oluşan Asidik Maden Drenajı (AMD), sahip olduğu yüksek asidite (pH « 2.0) ve içerdiği çözünmüş toksik metal iyonları nedeniyle ciddi bir çevre problemi oluşturmaktadır. Bu çalışmada Küre-Aşıköy piritli balar cevheri yan kayaçlanndan alınmış, masif, yüksek piritli numunelerin fiziksel, kimyasal ve mineralojik incelemeleri yapılmış, uygulanan standart statik testler ile malzemenin asit üretim potansiyelleri belirlenmiştir. Aynı malzemeler kinetik kolon testleri uygulanarak, doğal şartlarda malzemenin asit üretimine tane boyutu, su debisi, hava debisi, çözünmüş O2 derişimi ve malzeme kalınlığı gibi değişkenlerin etkileri araştırılmış ve sonuçlan irdelenmiştir. Sonuç olarak, malzemenin tükettiğinden yaklaşık 315 kat daha fazla asit ürettiği, tane boyutu, su debisi ve malzeme malzeme kalınlığı AMD oluşumuna direkt etki ederken, hava debisinin ve su içinde çözünmüş oksijenin tepkimelere etkisinin önemsiz olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Acid mine drainage (AMD) originates from the oxidation of pyritic ores and waste rocks by the reaction of air and water. Due to its low acidity (pH » 2.0) and the dissolved toxic metal ions of the AMD solution, it is a potential environment pollutant. In this study, the massive ore samples taken from Küre-Aşiköy waste rock containing high amount of pyrite were subjected to physical, chemical and mineralogical studies. Static tests were performed to determine the acid generation potential of these samples. Kinetic column tests were also carried out at natural test conditions to find out the effects of the different parameters suck as particle size, thickness of the bed material, amount of water used and dissolved O2 concentration on acid generation potential of the same samples. It was determined that samples' acid producing potentials are 3 15 times more than their acid consumptions. While the particle size, water flow rate and thickness of the bed material directly affect AMD generation, air flow rate and the oxygen dissolved in water have insignificant influence on the reactions.