Betonarme kolonlarda narinlik etkisinin ACI 318, BS 8110, DIN 1045, EC 2 ve TS 500 normlarına göre incelenmesi
Examination of slenderness effect on RC columns according to ACI 318, BS 8110, DIN 1045, EC 2 and TS 500 national codes
- Tez No: 109594
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZAFER ALKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans tez çalışmasında, betonarme kolonlarda narinlik etkisi ACI 318, BS 8110, DİN 1045, EC 2 ve TS 500 gibi bazı ulusal standartlara göre incelenmiş ve seçilen örnek bir çerçevedeki kolonların anılan standartlara göre dizayn momentleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada seçilen çerçevedeki yük düzenlemeleri, burkulma yükünü maksimum yapan yükleme düzeni, incelenen kolonların betonarme hesaplan gibi konularla ilgilenilmemiş, sadece verilen yükleme düzenine göre çerçevenin standartlarda belirtilen kontrol ve kabul yöntemleri ile yatay ötelenme durumlarına karar verilerek; her bir standardın kendi yük katsayılanyla, lineer elastik I. mertebe kesit tesirleri SAP 2000 Ver. 6. 1 1 statik analiz programı ile hesaplanmış ve incelenen standart yöntemiyle narinlik hesabı yapılmıştır. Çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde amaç ve kapsam belirtilmiş ve Euler kritik yükünün belirlenmesi ideal Euler kolonu kullanılarak açıklanmıştır. Bu bölümde kolon narinliğinin önemli bir parametresi olan tek eğrilikli ve çift eğrilikli kolon davranışları tanımlanmıştır. İkinci, üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı bölümlerde -aynı sıra ile- ACI 318, BS 8110, DİN 1045, EC2 ve TS 500 standartlarında betonarme kolonlarda narinlik etkisi incelenmiş ve her bölüm sonunda sayısal örnekler sunulmuştur. Sayısal örneklerde aynı yükleme düzeni her standardın kendi yük katsayıları ile göz önüne alınmış ve çerçeve içerisinde belirtilen kolonların dizayn momentlerindeki değişiklikler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis study, the slendemess effect on reinforced concrete columns has been examined in accordance with some national standards like ACI 318, BS 8110, DIN 1045, EC 2 and TS 500 and the design moments of the columns in a chosen sample frame have been tried to be determined according to the aforementioned standards. In the study, the subjects such as; load arrangements on the chosen frame, loading arrangements that raises the buckling load to maximum and reinforced concrete design of the examined columns haven't been mentioned. In the chosen frames the action effects have been determined by using SAP 2000 Ver. 6.11 static analysis program. The study is composed of seven parts. In the first part, the aim and the content is stated and determination of the Euler critical load is explained by using the ideal Euler column. In this part single curvature column and double curvature column behaviours which is an important parameter of the column slendemess are defined. In the second, third, fourth, fifth and sixth chapters -with the same order- in ACI 318, BS 8110, DIN 1045, EC 2 and TS 500 standards, the slendemess effect on the reinforced concrete columns have been examined and at the end of each part numerical examples have been presented. In the numerical examples, the same loading arrangement is taken into consideration with their own load coefficient of each standard and the changes in design moments of the columns, which are stated in the frame, have been presented. The seventh part is the conclusion part. In this part the results of the numerical examples presented in the study have been interpreted.