Linear model of Euphrates river
Fırat nehrinin doğrusal modeli
- Tez No: 109603
- Danışmanlar: PROF.DR. FERHAT TÜRKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrolik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Fırat Nehrinin, hidrolik enerji üretimi ve sulama suyu gelirlerini en büyük kılacak işletim düzenini belirleyen doğrusal modeli kurulmuştur. Doğrusal programlamanın temel ilkeleri, Fırat Nehri ve üzerindeki Keban, Karakaya, Atatürk, Birecik ve Karkamış barajlarının karakteristikleri belirtildikten sonra, 1937'den 1980'e kadar olan aylık akışlar kullanılarak, Fırat havzasının farklı hidrolojik durumları olan ortalama, sulak ve kurak dönemler için Fırat Nehrinin doğrusal modelinin farklı senaryoları oluşturulmuştur. Fırat Nehrinin doğrusal modelinin her senaryosu LINDO paket programı ile çözülmüştür. En karlı sonuca ulaşmak için, ortalama, sulak ve kurak dönemlerin kendi içindeki her senaryodan elde edilen toplam kar birbirleriyle karşılaştırılmış ve sonuçlar tartışılmıştır. Sonuçlar, tablolar ve grafik çizimlerle birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, linear model of Euphrates River was developed to maximize the benefit from hydroelectric power production and irrigatioa After describing the fundamentals of linear programming and characteristics of Euphrates River System (including Keban, Karakaya, Atatürk, Birecik and Karkamış Dams), different scenarios of linear model was developed for different hydrological conditions of the river basin as average, dry and wet periods by using the monthly inflows from 1937 to 1980. Each reservoir was assumed to be half full at the beginning of the period and tried to be kept half full or over the half full elevation at the end of the period for each scenario. Linear model of Euphrates River was defined and linked to LINDO optimizer package program. Total benefits of each scenario are calculated and compared with each other for average, dry and wet periods separately to obtain the most profitable case for each period and results were discussed. The conclusions were presented with the help of the tables and graphics.