Balıklarda gonad gelişimi üzerine morfolojik ve histolojik gözlemler
Morphological and histological observation of the fish
- Tez No: 109604
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT CİHANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
351 ÖZET Sucul ortamın kıkırdak iskeletti omurgalılarından; kedibalığı, mahmuzlu camgöz, vatoz ve kemik iskeletti omurgalılarından; barbun, bakalyaro, kırma mercan, yabani mercan, dülger, fener, isparoz, çipura, istavrit ve zurna balıklarının gonad yapılan morfolojik veya histolojik anlamda incelenmiştir. Balık örnekleri Ege Denizi Türkiye kıyılanndan R/V. K.Piri Reis'in 1991-1997 yıllan arasındaki değişik balıkçılık sörveylerinden elde edilmiştir. Kedibalığınm çok defada kısmi yumurta bıraktığı, mahmuzlu camgözbalığının ise bir defada yavrulan canlı olarak doğurduğu görülmüştür. Gonadlan incelenen kemikli balıklardan sadece fener balığının çok defada toplam olarak, aUğerlerinin ise kısmi şekilde yumurta bıraktıklan belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
3ü: ABSTRACT Cartilaginous fishes such as; smallspotted catshark, longnose spurdog, thorback ray and teleost fishes; red mullet, hake, red pandora, axillary seabream, John dory, angler fish, annular seabream, gilthead seabream, Mediterranean horse mackerel, brushtooth lizardfish gonads structures were investigated by means of morphologically and histological. Fish samples were obtained during the R/V K.Piri Reis fisheries surveys, which was carried out in the Turkish Aegean coasts between the years of 1991 and 1997. It was determined that smallspotted catshark multiple spawner which sheds partially, whereas longnose spurdog to give birth offspring's in one batch. Teleost fishes which theirs gonads were investigated, only anglerfish has been showing isochronal spawning the others are heterochronal.