Askı ve atlama ilmeklerinin geometrik model tasarımları üzerine bazı araştırmalar
Some investigations upon the geometrical modellings of miss and tuck stitches
  1. Tez No: 109634
  2. Yazar: ÖZLEM BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KURBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Bilgisayar teknolojisinin tekstil alanında kullanılmaya başlanmasıyla birlikte bir örgü ilmeğinin yapısını gerçeğe uygun olarak elde etmeye yönelik çalışmalar da önem kazanmıştır. Askı ve atlama desenli örme mamullerinin tasarımlan henüz yapılmamıştır. Bu tür örme mamullerinin ilmek yapılarının tasarlanmasına temel teşkil etmesi için, ilk defe burada, düz örme yapısı içinde yer alan bir askı ve ayrıca bir atlama ilmeğinin ve içinde bulundukları kumaşlara etkilerinin modellenmesi çalışmaları yapılmıştır. Bu tezde ilk olarak askı ve atlama ilmeklerinin yapılarının ve bu ilmeklerin bulunduktan bölgeleri nasıl etkilediklerinin anlaşılması amacıyla numuneler örülmüş ve bu numunelerin fotoğraf analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda tasarlanacak modeller için bazı kabuller yapılmıştır. Daha sonra Kurbak'ın 1998 'de tasarladığı düz örme ilmek modeli temel alınarak askı ve atlama ilmeklerinin ve etkilerinin matematiksel model tasarımlan yapılmıştır. Q-Basic bilgisayar programında atlama ve askı ilmeklerinin çizim programlan hazırlanmış ve buradan gerekli veriler elde edilmiştir. Bu veriler sayesinde Grapher adlı bilgisayar programında askı ve atlama ilmeklerinin ve bulunduklan bölgelerin iplik eksenlerinin çizimleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak yapılan fotoğraf analizleri ile karşılaştırıldığında elde edilen çizimlerin gerçeğe uygun modeller verdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Studies on creating geometrical models of knitted fabrics and showing them on computer screen in their real forms have become very important nowadays, which are in parallel with the improvements in computer technology increasingly being used in textile as well as in the other fields. Any created model of a knitted fabric, including tuck or miss stitches in its structure, could not be found in literature. A model of a miss stitch and a model of a tuck stitch and also models of their effects on the plain knitted fabric structure were created here for the first time, being pioneering basic works on knit + tuck combinations and knit + miss combinations. During the work, the photographs of knitted samples were taken first, and the assumptions of the models were made based on these photographs. Then geometrical models of tuck and miss stitches and their effects on the plain knitted fabric structure were created which were based on the plain knitted fabric model given by Kurbak in 1998. By using Q-Basic computer program the data of the yarn axes of tuck and miss stitches and their effects on plain knitted fabrics were calculated according to the present models and the yarn axes obtained were drawn in scale by using Grapher program. Thus these shapes were found to be exactly the same shapes observed in real fabrics.