Kireç katkısının asfalt betonunun soyulma ve stabilitisine etkisi
Hydrated lime effect on stripping and stability of asphalt concrete
  1. Tez No: 109635
  2. Yazar: MURAT VARLIORPAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ULUÇAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bitümlü sıcak karışımlarda soyulma olayı asfalt kaplamaların stabilitesine etki eden en önemli faktörlerden birisidir. Agrega ile bitüm arasındaki bağların diğer bir deyişle aderansın azaldığı, bunun da, soyulmaya neden olduğu görülmüştür. Bu durumda yüzeyden agrega kopmalarının başlaması da kaplamanın sökülmesine sebep olduğu ve fonksiyonel bozulmaların çoğaldığı izlenmiştir. Bu çalışmada, sönmüş kirecin asfalt betonun karışımları üzerindeki soyulma mukavemetine ve Marshall Stabilitesine etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Deneysel çalışmalar; Ankara/Polatlı taş ocağından temin edilen bazalt agregasına, agrega ağırlığının %1,5 oranında 90 u'luk sönmüş sanayii kireci katılarak sürdürülmüştür. Kireç katkısıyla hazırlanan numuneler üzerinde yapılan Nicholson ve Marshall Deneyleri sonucunda, kireç katkısının soyulma ve Marshall Stabilite değerlerini olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Kireç katkısız soyulma mukavemeti %70-75 iken bu değer kireç katkısıyla %90-95 seviyelerine yükselmiştir. Stabilitede de azda olsa bir yükselme olmuştur, %1,5'luk sönmüş kireç yüzdesi, karışımlarda kullanılacak en optimum yüzde olarak saptanmıştır. Soyulmayı önleyici ajanlar (doplar) normal olarak sıcak asfalt karışımlarda (HMA) kullanılır ve bu karışımları pahalı kılar. Kireç ucuz ve ülkemizde çokça miktarda üretilen bir malzemedir. Bu yüzden sıcak asfalt kanşımlannda özellikle yağmurlu bölgelerde kullanımı çok ekonomik ve yararlı olacağı öngörülebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the serious problems of the wearing courses of flexible pavements is stripping which is due to the weakness of adherence between bitumen and aggregate. Stripping is the main reason of raveling on the surface. The aim of this study is to investigate the effect of hydrated lime on the stripping resistance and Marshall Stability of asphalt concrete. The investigation was carried out by adding 1.5 % by weight of aggregate industrial type (90u) hydrated lime to basalt aggregate obtained from a quarry in Polatlı/Ankara. Nicholson and Marshall tests performed on the previously designed specimens showed that the addition of lime had a positive effect on stripping and Marshall Stability. The stripping resistance which was 70-75 % without additive increased to 90-95 % with the addition of lime. There was also a slight increase in the stability. 1.5 % hydrated lime was found to be the optimum amount to be used in such mixes. Anti - stripping agents (dopes) normally used in hot asphalt mixes, (HMA) are expensive. Lime is produced in large quantities in Turkey and is a cheap material. Its use in HMA may be very economical and useful especially in rainy regions.