Stress strain analysis of a vehicle chassis with welded steel connections
Kaynaklı bağlantılara sahip bir araç şasisinin gerilme şekil değiştirme analizi
- Tez No: 109640
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada punta kaynaklı bir hafif ticari araç şasisinin bağlantılarının gerilme analizi yapılmıştır. Şasi, BMC üretimi olan L-80 TDI kodlu hafif ticari araca aittir. Gerilme değerlerini tespit etmek için Sonlu Elemanlar Yöntemini kullanan ANSYS programından yararlanılmıştır. ANSYS programı, otomotiv, uçak, tren yolları, çeşitli makineler, elektronik, elektromagnetik, güç Üretimi, güç iletimi sistemleri ve biomekanik gibi bir çok farklı daldaki Sonlu Eleman Analizleri için kullanılabilmektedir. Bununla beraber ANSYS programı, üniversitelerde bir eğitim aracı olarak da geniş ölçüde benimsenmiştir Çözüm aşamasında şasi dört serbestlik derecesine sahip sonlu elemanlara bölünmüştür. Modelin büyüklüğü nedeniyle puntalar 3 -mm boylu sonlu elemanlara, şasinin kalan kısmı ise daha büyük boydaki elemanlara bölünmüştür. Böylelikle çözüm aşaması kolaylaştırılmakla beraber puntalann bulunduğu bölgelerde daha hassas sonuçların alınması sağlanmıştır. Çalışmanın temel amacı punta kaynaklarının emniyetinin araştırılması olmakla beraber 1:1 ölçeğinde modellenmiş olan şasinin istenen her noktasındaki gerilme ve çökme değerleri, programın sonuçlar kısmından okunabilir. Sonuçlar incelendiğinde şasinin puntalı bağlantılarının oldukça emniyetli olduğu kanaatine varılmıştır. ?sssssw*
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, stress analyses of a vehicle chassis with point welded joints have been made. This chassis belongs to a light commercial vehicle which is a product of BMC and coded as L80-TDI. In order to determine the stress values, ANSYS program that uses the Finite Element Method has been employed. The ANSYS program is used for Finite Element Analysis in many different branches like automobiles, aircraft, railways, various machinery, electronic, electromagnetic, power generation, power transmission systems and biomechanics. Furthermore, the ANSYS program is assumed as an educational tool in the universities. In the solution phase, the chassis was divided into the finite elements which have four degrees of freedom. Because of the size of the chassis, the point weldings were divided into elements of 3-mm length, the rest of the chassis was divided into elements of bigger length. Thus, the calculation was made easy, also at the region of the point weldings it was possible to obtain more sensitive results. Also, the main purpose of this study is to investigate the safety of the point weldings, the stress and the displacement values of the required points of the chassis that was modeled as 1 : 1 scale, can be read from the result part of the program. After the examination of the results it was concluded that the joints with point welding are quite safe.