Markov decision processes and an application
Markov karar süreçleri ve uygulama
  1. Tez No: 109641
  2. Yazar: UMAY ZEYNEP UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN MORALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Markov karar süreçleri ve bir çözüm tekniği olarak dinamik programlama incelenmiştir. Uygulamada, aylık talepler bir rasgele değişken olarak ele alınmış ve süreç bir Markov karar süreci olarak ifade edilmiştir. Sonuç olarak, eldeki verilere göre, en iyi üretim politikası belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma ve kurulmuş olan model ile, sezgisel olarak optimal olan çözümün teknik olarak da en iyi çözüm olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Markov decision process and dynamic programming which is a solution technique are discussed in this thesis. In application, monthly demands are considered as a random variable, and the process is expressed as a Markov decision process. As a result, according to the data, the optimal production policy is determined. In conclusion, with this work and the model we constructed, we indicate that the solution, which is intuitively optimal, is also technically optimal.