Wastewater treatment plant management
Atıksu arıtma tesisi yönetimi
- Tez No: 109639
- Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Gelişmekte olan ülkelerde, bu faaliyetlere paralel olarak çevre kirliliği problemi artmış ve üzerine düşülmesi gereken bir konu haline gelmiştir. Çevre kirliliğini önleme çalışmalarının, kalkınma faaliyetleri ile birlikte, denge içinde yürütülmesi gerekliliği çok açık bir gerçektir. Ancak böyle olduğu taktirde, 'sürdürülebilir gelişme' avantajım yakalamak mümkündür. îşte, ülkemizde de bu gerçekten hareketle, son yıllarda birçok çevre projesi hayata geçirilmiştir. Bu projelerin en önemlileri de büyük küçük tüm yerleşim birimlerinin öncelikli çevre problemi olan atıksulann toplanması ve alıcı ortamlara zarar vermeyecek şekilde arıtılması amacım gütmektedir. Başka bir deyişle, atıksu arıtma tesisi yatırımları hız kazanmıştır. Yapılan veya yapılması planlanan tüm bu arıtma tesislerinin amacına ulaşması ve kirliliğin giderilmesi bu tesislerin doğru ve prosedürlere uygun işletilmesinden geçmektedir. Atıksu arıtma tesisinin yönetimi, gerekli önşartlan gerçekleştirerek hayata geçirilmesi gereken birçok yönetim sisteminden oluşmaktadır. Bu çalışmanın amacı, özellikle büyük şehirlerin arıtma tesislerinin yönetim sistemlerinin kurulması ve işletilmesini bir örnek çalışma ile açıklamaktır. İleri atıksu arıtım prosesine sahip olan İzmir Atıksu Arıtma Tesisi, bu çalışma için örnek olarak ele alınmış ve bu kapasitede bir tesis için önemli olan yönetim sistemleri örneklerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In developing countries, environmental pollution problem have increased parallel to these developmental activities and it has become an important issue that waits solutions. It is an obvious fact that pollution prevention activities should be executed together with the developmental activities in an appropriate balance. In this case, it is possible to reach 'sustainable development'. Therefore, in Turkey, many environmental projects have been realized by considering this fact. Most important ones of these projects aim to collect and treat wastewater in order not to give harm to the receiving environment, because this environmental problem has a priority for almost all the settling areas. In other words, wastewater treatment plant investments have been accelerated. All these treatment plants either constructed or in planning phase, reach their purposes and environmental pollution is effectively prevented by appropriate and correct operation of the plants. Management of wastewater treatment plant consists of many management systems that have to be constituted by realizing the required prerequisites. The purpose of this study is to explain the constitution and operation of metropolitan treatment plants' management systems with the help of a case study. Izmir Wastewater Treatment Plant (TWWTP) that has an advanced wastewater treatment process has been investigated as the case for this study, and management systems that are important for a plant in this capacity have been explained by examples.