Developing bills-of-material (BOMS) for MRP system in an ato environment using Access database program
Sipariş üzerine çalışan bir işletmede malzeme istek planlaması için malzeme reçetelerinin Access programlama dili kullanılarak geliştirilmesi
- Tez No: 109666
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Bir mamulü üretebilmek için o mamulü oluşturan alt-mamullerin ya da alt- montajlann bilinmesi gerekir. Malzeme reçetesi, bu alt-mamulleri ya da alt- montajlan ve bunlann birim miktarlarını gösteren listelerdir. Özellikle günümüzün ekonomik koşullarında işletmeler ihtiyacın üzerinde malzemeye para bağlamaya sıcak bakmamakta, daha da önemlisi elde yeterli malzeme olmamasından dolayı siparişi geri çevirerek müşteri kaybetmek istememektedirler. Bu durumda, ihtiyacımız olan malzemeyi, ihtiyacımız olduğu zaman ve ihtiyaç duyduğumuz miktarda temin etmek çok önemlidir. Bu tezde, sipariş üzerine çalışan bir işletmede, Access veritabanı programı kullanılarak, malzeme reçeteleri oluşturulmuş ve malzeme istek planlaması(MİP) sistemi kurulmuştur. Bu sistem sayesinde, uygun malzemeleri, uygun yerlere, uygun zamanda getirmek mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In order to produce an end-item, it is necessary to know which sub-components or sub-assemblies are used for it. Bills-of-material(BOM) is a list that shows the unit quantity of these sub-components or sub-assemblies. Especially, in today's economic conditions, firms do not want to invest materials more than enough; moreover, they do not want to backorder and lost their customers owing to stock-out. In this respect, it is important to order the necessary parts in the necessary quantity at the right time. In this thesis, BOMs were created in an assembly-to-order(ATO) environment, and a material requirements planning(MRP) system was run using Access database program. Hence, it was realized to bring the right parts to the right place at the right time.