Orta ve Batı Anadolu'da tam mekanize kömür madenlerinde üretim kayıplarının teknik ve ekonomik açıdan irdelenmesi
Investigation of production losses occuring at the fully mechanized coal mines in the Middle and West Anatolia from mechanical and economic point of views
  1. Tez No: 109665
  2. Yazar: F. EMRAH SAKARYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAN ŞİMŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
II ÖZET Orta Anadolu Linyitleri İşletmesi Müessesesi 1995 yılında fesh edilerek İşletme Müdürlüğüne dönüştürülmüştür. Beypazarı havzasında proje çalışmalarına 1974 yılında başlanmış ve hazırlanan 1.080.000 ton/yıl kapasiteli avan proje 74B 030170 proje nosu ile yatırım programında yer almıştır. Avan proje 1978 yılmda Austria Mineral firmasınca revize edilerek, kapasite 3.000.000 ton/yıl' a yüksdtilmişur. Fakat bu revizyon finansman kaynaklarının sağlanamaması sonucu 1984 yılına kadar gerçeMeştirflememiştir. Hukuku T.K.Lnin uhdesinde kalmak kaydı île B ve C sahalarındaki kömür üretimi İS yıllığın? Park Teknik Elektrik Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.ne devredilmiştir. Halen üretim tam mekanize sistem kullanılarak devam ettirilmektedir. Garp Linyitleri İşletmesi Kütahya'nın Tunçbilek bölgesinde bulunmaktadır. Tunçbilek işletmesinin şu an için bilmen rezervi 270.000.000 tondur. Burada üretim açık ve kapalı işletme olarak yapılmaktadır. 6 numara ve Ömerler isimli iki kapak ocağı bulunmaktadır. Ömerler 1984 yılmda açılmıştır. Üretilen kömürün kalorisi yaklaşık 3500 kCal/kg'dır. Bu sahada üretim halen yarı mekanize sistemle gerçeMeştirirmektedir. Arkadan goçerüneli sistem kullanılarak tavanda kalan kömür ayak arkasından çekilerek alınmakta ve buna bağlı olarak da kömür içine kansan tayan taşı kaynaklı kayıp, gündeme gelmektedir. Ege Linyitleri İsletmesi yeraltı ocağında ilk olarak 8 Mayıs 1997 tarihinde deneme çalışmasına başlayan mekanize ayakta, duruşların 36 saatin üzerinde olması nedeni fle 23 Mayıs 1997 ve 8 Haziran 1997 tarihleri arasında ikinci deneme çalışması yapılmış ve son olarak 19 Ağustos 1997'de tamamlanan performans çalışmalarının ardından fiili olarak üretime başlamıştır. Soma Eynez yeraltı ocağında halen mekanizasyon devam etmektedir. Bu projede, yukarıda bahsedilen işletmelerde meydana gelen ve gelebilecek kayıp milrtarlftnmn teknik ve ekonomik açıdan irdelenmesine yönelik bir çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Middle Anatolian Mining Management Establishment returned into Management Head Office after being abolished in 1995. In Beypazarı territory, project studies started in 1974 and 1.080.000 ton/year capacitated executioner project took part in the investment program with project number 74B 030170. The capacity increased up to 3. 000.000 ton/year in 1978, being revised by the firm Austria Mineral. However this revisation is not implemented until 1984 since sufficient financial source cannot be provided. As the rights are under responsibility of TKİ, the coal production in B and C distinct are transferred to Park Technical Electrical Mining Industrial and Trade Union still today, production is continuing by using full mechanized system. Western Mining Establishment is located in Tunçbilek distinct in Kütahya. Today the reserve of the foundation in Tunçbilek is known to be 270.000.000 ton. Here the production is achieved as open and closed foundation. There are two closed furnaces with the names Number 6 and Ömerler. Ömerler started production in 1984. The coal produced here is approximately 3500 kcal/kg. In this region production is still achieved by the semi-mechanized system. The coal left on the ceiling is taken by being drawn from pedestal (foot) back by using the system that causes to collapse from backward and depending on this fact ceiling stone sourced loss that mixes into the coal occurs as a problem. Aegean Mining Establishment whose first test production started on the May 8th in 1997 realized its second test production between May 23th and June 8th in 1997 due to the fact that standing work duration is above 36 hours and finally started to work actually on August 19th in 1997 after performance studies. Yet, in Soma Eynes underground furnaces, mechanization is still continuing. In this project, in the sense of technical and economical aspects the studies, for the examination of the losses that occur or may occur in the establishments mentioned above, have been implemented.