Fine aggregate angularity in Turkey in bituminous mixtures
Türkiye'de bitümlü karışımlarda kullanılan ince agreganın köşeliliği
- Tez No: 109674
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ULUÇAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bitümlü karışımlarda kullanılan mineral agrega miktarı karışımın ağırlıkça % 90- 95'ini, hacimce de % 75-85'ini oluşturmaktadır. Üstyapınm yük taşıma kapasitesini sağlayan mineral agregalarm fiziksel ve mineralojik özellikleri, karışımın özelliklerini de doğrudan etkiler, taze karışımın işlenebilirliğini ve kaplama performansını belirler. Bitümlü karışım ne kadar çok işlenebilir ise o kadar kolay sıkışmakta, kolay sıkışan karışımlar da trafik altında o kadar çabuk ve kolay oluklanmaktadır. Tersine karışım ne kadar az işlenebilir ise o kadar zor sıkışmakta ve trafik altında da o kadar az oluklanmaktadır. Bu nedenle son yıllarda üstyapı tasarımcıları zor sıkışan (işlenebilirliği düşük) bitümlü sıcak karışımları tercih etmekte ve bu özelliği yoğurmak presle (Gyratory Shear Press veya Gyratory Compactor) belirlemektedirler. Kumun köşeliliği de işlenebilirliği etkileyen en önemli faktörlerden biridir. 1980'li yıllarda ABD.'nde 'SUPERPAVE' ve Fransa'da 'Gyratory Shear Press' dizayn yöntemlerinin ve tekerlek izi oluşumu (oluklarıma) deneyinin (rutting test) geliştirilmesi sırasında yapılan çalışmalar yoğun gradasyonun tekerlek izi oluşumu ve kayma ile ilgili deformasyonlar açısından uygun olmadığını ortaya koymuştur. Bu çalışmalar aynı zamanda agreganın ve özellikle ince taneli agreganın köşeliliğinin önemini göstermiştir. Dolayısı ile yeni köşelilik deneyleri şartnamelere girmiştir. Bu deneyler Amerika'da AASTHO TP33 ile ASTM 3398 ve Fransa'da AFNOR P18- 564 no'lu standartlarda tanımlanmışlardır. Bu çalışmada, ülkemizde bitümlü kanşımlardaki ince agrega köşeliliği standardının bulunmaması nedeni AFNOR tarafından Aralık 1990 da yayınlanan P 18-564 no'lu deneysel standart loıUanılmıştır. Değişik bölge ocaklarından alman, TfikANTASVONfarklı mineralojik özelliğe sahip ve farklı konkasör tiplerinde kırılarak elde edilmiş ince agregalann akış katsayıları (köşeliliği) tespit edilmiştir. Birinci bölümde çeşitli ülkelerdeki ince agrega köşeliliği tarifleri verilmiştir. İzleyen bölümlerde ise daha önce yapılmış teorik ve deneysel çalışmalardan genel çerçevede bahsedilmiştir. Üzerinde durulan bir nokta da bu çalışmanın literatürdeki yeridir. Bitümlü kanşımlardaki mineral agregalar ve mineral agregalann, ince agrega köşeliliği ile doğrudan ilişkili olan fiziksel özellikleri detaylı olarak incelenmiştir. İnce agrega köşeliliğini dikkate almayan eski dizayn metodlan ile, doğrudan dikkate alan, Amerika'da yeni geliştirilmiş olan (SUPERPAVE) dizayn metodlan tanımlanmıştır. Yol kaplamalarında görülen bozulmalar ve oluşum nedenleri açıklanmıştır. İnce agrega köşeliliği ile oluşan bozulmalar arasındaki ilişkiler saptanmaya çalışılmıştır. Kına tipleri sınıflandırılmış ve daha iyi köşelilik değerleri sağlayan kinci tipleri belirtilmiştir. Altıncı bölümde, ince taneli agrega köşeliliği ile ilgili deneysel standartlar ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Avrupa Birliğine girmeye aday bir ülke olan Türkiye için AFNOR standardının ya da çıkacak bir Avrupa standardının uygun olacağı sonucuna varılmıştır. Yedinci bölümde ise laboratuar test sonuçlan, belirli bir çerçeve içinde değerlendirilmiştir. Son olarak, sekizinci bölümde sonuçlar ve öneriler yer almaktadır. Bu bölümde tüm çalışmanın bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonuçlara göre ince agrega köşeliliği bir çok faktöre bağlıdır. Bunların hepsinin laboratuar koşullarında göz önüne alınması mümkün değildir. Dolayısıyla köşelilik çalışmalan bütün faktörler dikkate alınarak ocaklarda yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Weight and volume of mineral aggregates used in bituminous mixtures are respectively at the rate 90-95% of mixture weight, 75-85% of mixture volume. Physical and mineralogical properties of mineral aggregates on which load bearing capacity of pavement depends affect the properties of mixture, workability of fresh mixture and performance of pavement directly. The more bituminous mixtures are workable, the more they are compactable. Easily compactable bituminous mixtures (high workability) can rut easily and quickly under traffic. In contrast, mixtures with low workability (harsh mixtures) proved to be less prone to rutting under the same conditions. Because of this reason, in recent years highway engineers in the USA and some European countries prefer less workable bituminous mixtures. Angularity of aggregate particularly that of fine aggregate is a primary factor to affect the workability of a bituminous mixture. In the eighties, SUPERPAVE in the USA and Gyratory Shear Press in France, design methods and rutting experimental studies show us that, dense graded mixtures are good for rutting and shear resistance. Also during these studies, it is determined that, angularity of aggregate and especially fine aggregate angularity (FAA) is important for rutting resistance. Because of this reason, new specifications were prepared for FAA properties. These specifications are AASHTO TP-33 and ASTM 3398 in USA, and AFNOR P18-564 in France. The aim of this study is to investigate the angularity of fine aggregate produced in Turkey and to draw the attention of the design engineers to this subject. Because of the absence of a specification for FAA in Turkey AFNOR PI 8-564 was used for them tests. FAA test were performed on different samples taken from different regions and crushed by different types of crushers, including some natural sands: In the first chapter, Fine Aggregate Angularity is defined. Definition varies depending upon country. In the following chapters, previous studies, and experimental researches are outlined. The place of this study in the literature was emphasized. Mineral Aggregates in bituminous mixtures, and mineral aggregate properties, which are related with FAA, are explained in detail. Previous design methods, which do not take into consideration FAA and the recently developed design method (SUPERPAVE), which considers FAA directly, are summarized and compared. Types of failures occurring in pavements and their reasons are explained and it is a relation between failures and FAA was searched. Then, crushers are classified. Detailed experimental specifications are explained in chapter six. It was concluded that AFNOR Specification or an eventual European Specification should be adopted in Turkey since She is a candidate to European Union. In the next part, laboratory test results performed are presented and evaluated. Finally, conclusions are drawn and suggestions are made in the last chapter. Whole study is revaluated in this section. Results obtained show that FAA depends on so many factors, which have to be considered, and it is emphasized that angularity experiments must be made in place.