Havaalanı terminal binalarından çelik taşıyıcı sistemli olanlarının büyüyebilme olanaklarının irdelenmesi
Studying the expandability of airport terminals which has steel structure
  1. Tez No: 109675
  2. Yazar: GÖKHAN TEMİZTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİLE YEŞİM AKTUĞLU ORBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
II ÖZET Günümüzün globalleşen dünyasında ulaşımda çabukluğun ve güvenilirliğin ön plana çıkmasıyla birlikte hava ulaşım sektörü çok hızlı değişen^ dinamik bir yapıya bürünmüştür. Yüzyılın başında sadece askeri amaçlarla kullanılan hava ulaşımı, altyapısındaki teknolojik gelişmelere bağlı çok hızlı bir büyüme süreci içerisine girmiştir. Bu nedenle hava ulaşımının yeryüzü bölümündeki havaalanları, bünyesinde yer alan uçaklara yolcu ve bagaj geçişini gerçekleştiren terminaller, bu hızlı değişim ve büyüme süreci karşısında yeterli direnci gösterememekte, terminalin tasarım bütünlüğü ortadan kalkmakta ve asli fonksiyonlarını yerine getirememektedir. Bu çalışmada, ilk dönem terminallerinde gözlenen olumsuz sonuçların yarattığı deneyimler ışığında, terminallerde teknolojik gelişime bağlı sürekli değişen iç mekan organizasyonlarına uyum gösterebilen, gelecekteki büyüme stratejilerini önceden planlanmış kriterler çerçevesinde gerçekleştirebilen son dönem modern terminallerin taşıyıcı sistem özettiklerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çelik yapı malzemesinin örnek terminallerde kullanım özellikleri açıklanarak, terminallerin ilerideki genişletilme stratejilerini, ana tasarım konseptlerine zarar vermeden gerçekleştirebilcekleri bir çözüm ortaya konmak istenmiştir. Tezin kapsamı çerçevesinde ilk bölümde konuya kısa bir giriş yapıldıktan sonra havacılık sektörünün doğuşu ve gelişimi ile havaalanı terminallerinin bina tipi olarak olgulaşma süreci anlatılmıştır. Daha sonraki bölümde teraıinallerin tasanm konseptleri çerçevesinde genişletilme ve esneklik kavramları açıklanmıştır. Buradan yola çıkarak terminallerde günümüze kadar uygulanmış taşıyıcı sistem ve yapı malzemelerininm genişletilme kavramına cevap verebilme yeteneklerinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın en ağırlıklı bölümünü oluşturan dördüncü bölümde ise taşıyıcı sistemlerinin ana malzemesi çelik olan ve farklı tasarım konseptlerine sahip dört çağdaş terminalin belirlenen yapısal kriterler çerçevesinde incelemesi yapılmıştır. Sonuç bölümünü oluşturan beşinci bölümde, incelenen terminallerin var olan ortak strüktürel özellikleri ile kanıtlandığı gibi esneklik ve büyüyebilirlik özelliklerine sahip olması gereken çağdaş terminallerin taşıyıcı sistemlerinde ana taşıyıcı olarak çeliğin kullanılmasının büyük avantajlar getireceği vurgulanmıştır. M ki ?,
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT In today's global world, air transportation sector becomes to be rapidly changing and in a dynamic situation by the cause of the need of swiftness and reliableness in transportation. In the early parts of this century, the air transportation which is only used by military purpose is now found out to be in a quick growth with technological developments. So, the airports, the ground part of the air transportation, terminals mat give access to passenger and luggage passing can not show the sufficient resistance to the quick growth and development, and the design of the terminals lose wholeness, the primary functions can not be applied. With the experience about the negative conclusions of these early terminals, the new terminals' spatial organizations in growth strategies and the pre-planning of the criterias of modern terminals' structural system characteristics are the main subjects of this thesis. The purpose to be emphasized is; by the use of steel as a structural material in the explained examples the futuristic enlargeent strategies of the terminals could be complished without giving any harm to the main design concepts. In this thesis, in the first chapter a small aproach to the main theme is made, then the birth and development of aviation sector and the maturation process of the airport terminals as a building type are explained. In the following chapters, the flexibility concepts and enlarging the terminal buildings wimr^y on meir-desiga concepts are- explained. With this start point, the structural systems and materials of the terminals until today are explored and examined if they permit the enlargement concepts or not In the most intense part of mis work, --the third chapter, four modern terminal buildings-which have the main structural material as steel and which have different design concepts are examined in the form of structural criterias. In the last part of this work, the fourth chapter, by examining these four different terminal buildings, necessary conclusions are stated.