Yerel yönetimlerin ekolojik denge ağırlıklı kentsel planlama bağlamında irdelenmesi ve yeniden yapılandırılmasına yönelik öneri geliştirilmesi
An Evaluation of local administrations in context of the city planning and making suggestions for reconstruction of them
- Tez No: 109677
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞENEL ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET özellikle kentlerimizde bugün ortaya çıkmış bulunan sorunların ekoloji ve doğa kavramlarına yeterince ve doğru bir biçimde yaklaşılmadığından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu nedenle bu çalışma kapsamında ekoloji ve doğa kavramlarım içeren ekolojik denge ağırlıklı planlama anlayışının ne olduğu ve nasıl uygulanması gerektiği ile bunun yerel yönetimlerde uygulanma olanaklarının araştırılması çalışmanın amacım oluşturmaktadır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Girişi izleyen bölümde ekoloji kavramı üzerinde durulmaktadır. Ekolojinin genel tanımı ve kavramları ile birlikte, yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılmasında, ekolojik dengenin gözetildiği yeni bir yapının oluşturulması açısından gerekli olabilecek kavramlar ve bakış açılan ortaya konmuştur. Bu arada kentsel yapmm oluşumunda etkili olan fiziksel yapı elemanları kadar ekolojik duyarlı bir toplumun temel düşünce biçimi farklı ekolojik görüşler açısından irdelenmiş, böylece yeniden kurgulanacak olan yerel yönetim yapısının bir anlamda ekolojik bakış açısınm-düşünsel altyapısının oluşturulması sağlanmıştır. Üçüncü bölümde ise yerel yönetimlerin yasal ve yönetsel yapısı ile içinde bulundukları temel sorunların ortaya konması amaçlanmıştır. Bu kapsamda dayandıkları temel yasalar, bu yasalarla oluşturulan organlar ve bunların işlevleriyle yönetsel anlamlan üzerinde durulmuştur. Belediye örgütlenmesinin geçirdiği evrimle birlikte bugün ulaştığı yapıda ekolojik planlama bağlanımda hangi potansiyelleri veya engelleri taşıdığı irdelenmiştir. Önceki iki bölümde kavramsal ön hazırlığı yapılan ekolojik duyarlı planlama anlayışı ile yerel yönetim sistemi dördüncü bölümde bir arada ele alınarak ekoloji düşüncesinin yerel yönetim sistemi içerisinde kalıcı olarak yerleşmesine yönelik öneri geliştirilmiştir. Son bölümde ise konunun özüne yönelik yorumlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Today, the problems of our cities probably caused by insufficient and incorrect examination of technology and nature concepts, because of this, the involvement of this study is, what does the intelligence planning ecologic balance means and how to apply with investigating possibility application of this by local managements. This study forms in five parts. After the introduction part, the concept of ecology had been analyzed. Within the definition and conception of ecology at the reconstruction of local managements, required concepts and views which can be used while formation of a new structure that consider the echologic balance, had presented. By the way, as the physical structural elements that effective to formation of city structures, the basic idea manner of an ecologic sensitive community, had analyzed by different ecologic opinions, so the basic ecologic idea of the local managements that will reconstruct had developed. In the third part, legal and directorial structure and the basic problems of local managements offered. In this involvement, the basic laws that based on, formed organs by using this laws, the functions and directorial means of these, presented with the development of municipality organization, today's situation about ecologic planning, the potentials and handicaps which they had, presented. At the previous two parts, conceptional prestudied ecological sensitive planning intelligence and local management system studied with in the fourth parts, to localize the idea of ecology in local management system, suggestions developed. At the last part, interpretations that orientates to basic meaning of the subject had presented.