Computer aided bearing capacity and settlement analysis of foundation
Temellerin taşıma gücü ve oturma analizleri için bilgisayar programı
- Tez No: 109676
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABİDİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
II ABSTRACT Many engineers use computer program to solve geotechnical problems. In Turkey there are many software dealing with structural design; yet, none of them really deals with true foundation design of structures. So, the available programs are insufficient for geotechnical engineers. For this reason Geotemeî software has been prepared. Geotemel software uses Turkish language, to allow Turkish engineers to utilize. This property provides facility in working for Turkish engineers. Geotemel software was prepared for foundation design. This software calculates bearing capacity of chosen one or three types of shallow foundation: square footing, continuous footing and mat foundation for a given superstructure. In addition to this, the settlement of soils under structural load can be computed in a friendly manner. To solve foundations problem wilh Geotemel software, the depth and shape of the foundation are input parameters for the software. Thus, the engineer should decide on tiie type and depth of the foundation beforehand. Soil properties under the foundations are determined with laboratory test and field tests. These parameters are used by software for foundation calculations.
Özet (Çeviri)
m ÖZET Geoteknik projelerde bilgisayar programlan mühendisler tarafından hesaplamalarda kullanılmaktadır. Ülkemizde temel hesaplarında kullanılmak üzere birçok program yazılmıştır, ancak, bu programların çoğu temellerin betonarme çözümlerinde yeterli fakat geoteknik hesaplarda yetersiz kalmaktadır. Bu amaçla Türkçe ve geoteknik açıdan istenenleri verebilecek geoteknik mühendislerine yönelik bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Program hızlı hesap ve doğru çözümleri ile kullanıcılara temel hesaplarında kolaylık sağlamaktadır Geotemel programı, binaların temel projelerinde kullanılmak üzere hazırlanmıştır. Binaların temelleri kare, sürekli, radye temel olarak boyutlandınlabilmektedir. Geotemel programı temellerin taşıma gücü ve oturma değerlerini hesaplamaktadır. Geotemel programı ile bina türü yapı sistemlerinin temel hesaplan güvenli ve kısa sürede yapılmaktadır. Geotemel programını ile hesap yapmak için üst yapıdan kolonlara gelen yüklerin ve momentlerin bilinmesi gerekmektedir. Temel derinliği ve temel şekli zeminlerin mühendislik özelliklerine göre projeyi çözen tarafından belirlenir. Zemin özellikleri arazi deneyleri ve laboratuar çalışmaları ile belirlenir. Arazi ve laboratuarda elde edilen zeminlerin mühendislik özellikleri yapının temeli projelendirilirken program tarafından çözümlerde kullanılmak üzere kullanıcıdan istenecektir.