Patlatmadan kaynaklanan yer sarsıntılarının binalar üzerindeki etkisinin araştırılması
The Investigation of the effect of ground vibration on buildings due to blasting
  1. Tez No: 98304
  2. Yazar: DOĞAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET HAKAN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Son yıllarda artan şehirleşme ile birlikte yerleşim yerlerinin sınırları büyümüş ve önceleri şehir dışında bulunan madencilik faaliyetlerini çevresel olarak bir takım önlemler almaya zorlamıştır. Bu önlemlerin başında madencilik için çok önemli bir yere sahip olan patlatma operasyonları ve patlatmalar sonucu olsan yer sarsıntılarının azaltılması gelmektedir. Bu çalışmada patlatmalar sonucu oluşan yer sarsıntıları karekterize etmek amacıyla İzmir çevresindeki açık kalker ocaklarından patlatma kayıtları alınmış ve patlatma sonucu oluşan yer titreşimi karekterize edilmiştir. Deneysel çalışmada patlatmayı temsil edecek bir sarsıntı masası geliştirilmiş ve bunun üzerinde 4 katlı prototip bina modeli yapılmıştır. Prototipten alınan sonuçlar değerlendirilerek halen faaliyette olan bir açık ocakta boyutları daha büyük olan 4 katlı bir prototip daha inşa edilmiştir. Ocakta yapılan prototip üzerinde gerçek patlatma kayıtları alınmış ve sonuçta alınan bu patlatma kayıtları incelenerek patlatmalar sonucu oluşan titreşimlerin binalar üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The limits of populated areas have enlarged due to the rapid increase in the urbanization in recent years and this has urged the mining activities to take some kind of environmental precausions. Amid these measures, deflation of the blasting operations and ground vibrations play a major role. In this study of thesis, various blasting records around Izmir have been taken and the ground vibrations occurring as a result of these blasting operations have been characterized. In the experimental work, a vibration table has been developed in order to represent the blasting and onto it, a prototype building model consisting of 4 floors has been built. The genuine blasting records have been measured on the building within the quarry and by evaluating these results, the effect of vibration caused by blasting on the buildings have been investigated.