Research of basic pollution parameter of the groundwater beds in Bursa Plain
Bursa Ovasında mevcut yeraltı su yataklarında temel kirlilik parametrelerinin araştırılması
  1. Tez No: 109699
  2. Yazar: EMEL GÖZÜKARA DURMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVAL KUTLU AKAL SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
ÖZET Dünyada hızla artan nüfus ve kişi başına düşen içme ve kullanma amaçlı su tüketimi sonucu yerüstü sularına destek kaynak olarak yeraltısulannın kullanımında da artış görülmektedir. Ancak diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye 'de de yeraltısulannın kirlenmesi önemli bir çevre sorunudur. Bu nedenle, en önemli ve değerli doğal kaynak durumunda olan yeraltısuyunun kirlilik boyutunun saptanması, çeşitli kullanımlar için su kalitesinin belirlenmesi, kalitenin zamana bağlı değişimlerinin gözlenmesi, kontrol edilmesi, korunması, dengesinin yeniden sağlanması ve verimli bir şekilde işletilmesi gibi hususlar büyük önem taşımaktadır. Bursa İlinde çeşitli amaçlar için kullanılan yeraltısuyunun kirlilik potansiyelinin belirlenmesi doğrultusunda bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, Bursa İli sınırları içerisinde bulunan ve DSİ 1. Bölge Müdürlüğü tarafından araştırma çalışmaları devam eden 19 adet kuyu inceleme kapsamında yer almaktadır. Bu 19 adet kuyuda 1990-1999 yıllan arasında yapılan fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik analiz sonuçlan değerlendirilmiş ve mevcut olan yeraltısuyu kirlenme potansiyeli belirlenmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Bursa Ovası, Yeraltısuyu, Kirlenme Potansiyeli, Kalite Sınıfi, İçme ve Kullanma Suyu, Sulama Suyu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Due to the rapidly increasing population and amount of water consumption per a person in the world, use of groundwater have been increasing for supporting source to use of surface water. However, like the other countries in the world, the pollution of groundwater is an important environmental problem in Turkey. For this reason, the determination of pollution level and quality of water for several usage, the monitoring of the variation of quality depends on time, the controlling, the protecting, the rebalancing and the efficient managing of the most important and valuable groundwater have a great importance. This study carried out determination of pollution potential of groundwater used for several purposes and consists of investigation of 19 wells, which have been researching by State Hydraulic Works First Regional Head Office in Bursa. The result of physical, chemical and microbiological analyses of 19 wells are evaluated between 1990 and 1999, and it is tried to determination of pollution potential of underground water. Key Words : Bursa Plain, Groundwater, Pollution Potential, Quality Class, Irrigation Water, Drinking Water