Sentetik atıklardan elde edilen dokusuz yüzeylerin fiziksel özelliklerinin araştırılması
The Investigation of physical properties of the nonwovens recycled from synthetic wastes
- Tez No: 109700
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK TOPRAKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sırası ile iğneleme yöntemi ile üretilen standart ve geri kazanılmış polipropilen dokusuz yüzeyler ve kimyasal püskürtme yöntemi kullanılarak üretilen standart ve geri kazanılmış poliester/pamuk dokusuz yüzeyler arasındaki fiziksel özellikler ve işlem faktörleri incelenmiştir. Birinci bölümde, dokusuz yüzeyler, geri kazanım yöntemleri, dokusuz yüzeylerde kullanılan tekstil lifleri ve dokusuz yüzey üretim yöntemleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, farklı oranlarda geri kazanılan iğnelenmiş ve kimyasal püskürtme işlemi uygulanmış dokusuz yüzeyler elde edilmiş ve standartlara göre ölçümler yapılmış ve kopma mukavemeti, kopma uzaması, yırtılma mukavemeti, yırtılma uzaması, kalınlık, gramaj, hava geçirgenliği, aşındırma eğrileri çizilmiştir. Son bölümde ele alınan dokusuz yüzeyleri incelemek amacıyla, dokusuz yüzeylere ait ölçüm sonuçlan kullanılarak istatistiki analizler yapılmış ve bunların sonuçları hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Dokusuz Yüzey, Geri Kazanım,Tekstil Atıkları, İğneleme Yöntemi, Kimyasal Püskürtme Yöntemi, Polipropilen, Poliester.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the physical properties and process factors between standart and recycled of needle punched polypropylene nonwovens and chemical bonded polyester/cotton nonwovens have been investigated recpectively. In the first stage, informations about nonwovens, methods of recycling, textile fibers that are used in nonwovens and nonwovens production processes have been explained. In the second stage, nonwovens that are recycled through needle punched and chemical bonding processes to different proportional have been produced and measured according to ASTM and also curves relating breaking load and elongation, tearing load and elongation, thickness, weight, air permeability and abration resistance have been drawn. In the last stage, in order to determine the effects of the nonwovens which are given above, the statistical analyses are carried out and discussed with respect to experimental results. KEY WORDS Nonwovens, Recycling, Textile Waste, Stitch-Bonding, Chemical Bonding, Polypropilene, Polyester