Helisel dişli çarkların boyutlandırılmasında bilgisayar desteği
Computer aid on the dimensioning of helical gears
- Tez No: 109698
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BABALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Dişli çarklar makina elemanları arasında önemli bir yere sahiptir. Güç aktarma elemanları en fazla kullamlanlarıdır. Dişli çarkların hesaplamaları karmaşık ve zaman alıcı, zor bir iş olduğundan, bilgisayar desteğine ihtiyaç vardır. Bu amaçla geçmişte yazılmış bazı programlar bulunmaktadır. Günümüzde de, bilgisayar dünyasındaki gelişmelere paralel olarak bu tür çalışmalar artarak devam etmektedir. Yazılan programlarla dişli çark hesaplarının zorluğu ve süresi azaltılmaya çalışılmaktadır. Bu çalışma da, bu tür çalışmalara bir örnektir. Microsoft Excel programında hazırlanan programla helisel dişli çark mekanizmalarının boyutlandırılması kısa sürede yapılmaktadır. PASCAL programlama dilinde hazırlanan diğer bir yardımcı programla da ANS YS Cad/Cam programında modelleme yapılması kolaylaştrnlmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Dişli Çarklar, Helisel Dişli Çarklar, Bilgisayar Destekli Modelleme, Dişlilerin Boyutiandırılması, Sonlu Elemanlar Metodu ile Dişli Analizi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Within the machine elements, gears have an important position. Power transmission elements are the most used ones. Since the calculation of gears is a complex and a time taking hard work, the probability of making mistakes is too much. To reduce the ratio of errors in calculation, computer programs must be used. There are some computer programs which have been written in the past for this purpose, and today these studies are increasing parallel to the developments in the computer world. The aims of these computer programs can be listed as ; - to reduce the difficulties of calculations. - to decrease the time needed for calculations. This work is an example of this kind of studies. By using the program, written in Microsoft Excel, the dimensions of the helical gear mechanisms are calculated in a short time. And the modelling in ANSYS is simplified by using another program, which is written with PASCAL programming language. KEYWORDS: Gears, Helical Gears, Computer Aided Modelling, Three Dimensional Modelling, Stress Analysis of Gear