Frekans bağımlı transformatör
Transformer dependent on frequency
  1. Tez No: 109775
  2. Yazar: SALİH ERŞAHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ECE, DOÇ. DR. HÜSEYİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TRANSFORMATÖRÜN YÜKSEK FREKANS MODELİ SALİH ERŞAHAN Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Eiektrik-EIektronik Mühendisliği Anabilinı Dalı Danışman : Yrd. Doç.Dr. Gökhan ECE Danışman : Doç. Dr. Hüseyin AKÇAY 2001 Bu çalışmada enerji iletim ve dağıtım sistemlerinde önemli bir yeri olan güç transformatörlerindeki arızaların tanımlanması ve bulunması için kullanılan frekans analizi testi için bir transformatör modeli oluşturulmuştur. Modelin PSPİCE ve MATLAB da similasyonu yapılarak frekans cevabı alınmıştır. Bu frekans cevabı ve modelin admitans ve giriş çıkış transfer fonksiyonları kullanılarak model parametreleri belirlenmiştir. Model parametreleri değiştiğinde frekans cevabındaki değişiklikler incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Yüksek Frekans Transformatör Modeli, Transformatörün Frekans Cevabı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis TRANSFORMER DEPENDENT ON FREQUENCY SALİH ERŞAHAN Anadolu Universtiy Graduate School of Natural and Applied Science Electrical and Electronics Engineering Program 1. Supervisor : Assist. Prof. Gökhan ECE 2. Supervisor : Assoc. Prof. Hüseyin AKÇAY In this study, a transformer model is developed to test the frequency analysis used to define and locate faults in power transformers, which have a particular significance in power transmission and distribution systems. The simulation of the model is done via MATLAB and PSPICE and the frequency response is obtained. By using the frequency response, the admittance and the input-output transfer functions, the parameters of the model is determined. The changes in frequency response is observed and studied when the model parameters are changed. Key words : High frequency transformer model, transformer frequency response