Uçak bakım planlamasında güvenilirlik analizi için bir yöntem geliştirilmesi
Devoloping method air craft meintenance planning reliability analysis
  1. Tez No: 109801
  2. Yazar: MERİÇ ALPER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSA ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
gfljjT] ÖZET Doktora Tezi UÇAK BAKIM PLANLAMASINDA GÜVENİLİRLİK ANALİZİ İÇİN BİR YÖNTEM GELİŞTİRİLMESİ Meriç ALPER Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Sivil Havacılık Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Musa ŞENEL 2000 Bir sistemin bakım standardının ve politikasının kullanım koşullarına göre belirlenmesi kullanıcı yönünden en önemli sorunlardan birisidir. Genelde sistemi üreten ülke veya kuruluşlar sistemin bakım ve politikasını kendi koşullarına göre belirler. Ancak değişik koşullarda çalışan sistemlerde bu; işletim, bakım destek gibi maliyetlerin artışına yol açmakla birlikte, sistemin güvenilirliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Yapılan çalışmanın amacı, yurtdışı kaynaklı ve ülkemizde kullanılan bir silah sistemi olan F-16 uçaklarına ait F110-GE-100 motorlarının en çok hasarlanan iki parçasmı ele alıp ülkemiz kullanım koşullarına göre F110-GE- 100 motorlarının bakım standart ve politikasını gerçek verilere dayalı olarak güvenilirlik analizi yardımıyla bulmaktır. Bu çalışma, üretici firma tarafmdan belirlenmiş olan F110-GE-100 motor bakım planmm ülkemizdeki uçakların görevlerinin farklı olması nedeniyle gerçek durumla uyum sağlamadığını ve ülkemiz koşullarına uyan bir bakım planlamasının yapılmasının gerekliliğini vurgulamaktadır. Anahtar Kelimeler : Güvenilirlik Analizi, Weibull Dağılımı, Motor Ömür Yönetimi, Jet Motor Güvenilirliği, Motor Bakım Kavram ve Politikaları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis DEVELOPING A METHOD FOR AIRCRAFT MAINTENANCE PLANNING RELIABILITY ANALYSIS Meriç ALPER Anadolu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Civil Aviation Program Supervisor : Professor Musa ŞENEL, Ph.D. 2000 The determination of a maintenance standard and policy for a system in accordance to usage conditions is one of the most important problems for system users. In general, countries or corporations which manufacture systems determine system maintenance and policy according to their conditions. However, in systems working under different conditions this may cause an increase in costs for communication, maintenance and support, which in turn effects the reliability of the system adversely. The goal of this study is to determine a maintenance standard and policy for F110-GE-100 engines according to usage conditions of our country. The two most damaged parts of F110-GE-100 engines of the F-16 aircraft were taken into consideration and a reliability analysis was performed based on real data. The study put forth showed that the maintenance plan developed by the system manufacturing country does not agree with the actual conditions of our country, due to the fact that our aircraft have a different mission profile and therefore needs to be tailored to our countries requirements. Keywords : Reliability Analysis, Weibull Distrubition, Engine Life Management, Jet Engine Reliability, Engine Maintenance Concepts & Policies