Balıktan mantı denenmesi ve muhafaza koşullarının değerlendirilmesi
Determination the shelf life and applicability of 'manti' on fish
  1. Tez No: 109845
  2. Yazar: SERKAN PULAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET KARAÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Bu çalışmada halk arasında yaygın bir ürün olan et mantısının ülkemiz balıklarına uygulanabilirliği ve raf ömrünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda hamsi mantısında total volatil baz (TVB), tiyobarbütirik asit (TBA), histamin, trimetilamin (TMA) tayini ve total bakteri analizleri incelenmiştir. Ayrıca düzenlenen paneller ile ürünün organoleptik özellikleri de saptanmıştır. Oda sıcaklığında muhafaza ömürleri belirlenen kurutulmuş balık mantısında 20.günden sonra tüketim özelliğini kaybettiği saptanmıştır. Derin dondurucuda depolanan balık mantılarında depolama süresince çoğunlukla kimyasal ve bakteriyel değişmelerin belirlenen kalite sınır değerlerini aşmadığı tespit edilmiştir. Depolama süresince belirlenen en yüksek TMA-N, TBA, TVB-N, histamin değerleri sırasıyla 6.840 mg/lOOg, 3.193 mg malonaldehit/kg, 56.8 mg/100g, 16.25 mg/100g olarak tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre, depolama sonunda en kaliteli ürüne buzdolabında ve derin dondurucuda depolanan kurutulmuş balık mantılarında rastlanmıştır. Anahtar kelimeler : Raf ömrü, Psikrofil bakteri, TBA, TMA-N, TVB-N, Histamin.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Determination The Shelf Life And Applicability Of“Manti ”On Fish The aim of this study is determine the shelf life and applicability of“manti ”on anchovy which constitutes the largest part of Turkey's fisheries catch. Total volatil base (TVB-N), thiobarbituric acid (TBA), histamine, trimethylamine, total bacteria counts and sensory analysis were carried out. The shelf life of dried fish mantı stored at room temperature were decreased to the level of unacceptable quality after twentieth day. Chemical and bacterial changes occured during storage did not exceed acceptable quality levels in fish mantı samples stored in the freezer. The highest level of TMA-N, TBA, TVB-N, histamine values were determined as 6.840 mg/100 g, 3.193 mg malonaldehyde/kg, 56.8 mg/100 g, 16.25 mg/100g respectively. It is concluded that the dried fish manti stored on refrigerator and freezer had the best quality at the end of the storage period. Key Words : Shelf life, Psicrophilic bacteria, TBA, TMA-N, TVB-N, Histamine. VI