Trabzon Limanı ve çevresinde bazı kirleticilerin zamansal ve alansal dağılımı
Temporal and spatial distribution of some pollutants in and around the Trabzon Harbour
- Tez No: 109844
- Danışmanlar: DOÇ. MUHAMMED BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Trabzon limanı ve çevresinde denizel ve karasal faaliyetlerden kaynaklanan kirletici düzey ve dağılımlarının belirlenmesi için, Aralık 1998-Kasım 1999 tarihleri arasında belirlenen 12 istasyonda, sıcaklık, tuzluluk, çözünmüş oksijen, askıda katı madde, deterjan, fenol, KOİ, yağ ve gres konsantrasyonları ölçülmüştür. Çalışma alamnda yapılan ölçümlerde deniz suyundaki, sıcaklık, tuzluluk ve çözünmüş oksijen değerlerinin, mevsimsel olarak değiştiği saptanmıştır. Askıda katı madde, deterjan, fenol, KOİ, yağ ve gres değerleri sırasıyla, 3.08-26.42 mg/L, 0.072-0.148 mg/L, 0.008-0.027 mg/L, 250.7-338.6 mg/L ve 0.073-0.367 g/L arasında değişmektedir. Çalışma süresince liman içerisindeki istasyonlarda ölçülen deterjan, fenol, KOİ, yağ ve gres değerlerinin, genel olarak liman dışındaki istasyonlarda ölçülen miktarlardan daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonucunda bölgede, kirletici konsantrasyonlarının artmasına, denizel kaynaklardan daha çok, kanalizasyon gibi karasal kirletici kaynakların neden olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Deniz kirliliği, kirleticiler, Trabzon Limanı, Karadeniz
Özet (Çeviri)
SUMMARY Temporal and Spatial Distribution of Some Pollutants In and Around The Trabzon Harbor Temperature, dissolved oxygen, salinity, suspended solids, detergent, phenol, COD, oil and grease values were measured at 12 stations between December 1998- November 1999 to determine pollutant level and distribution due to maritime and terrestrial activities in and around Trabzon harbor. Temperature, dissolved oxygen, salinity values in the study area varied with season. Average concentrations of suspended solids, detergent, phenol, COD, oil and grease changed between, 3.08-26.42 mg/L, 0.072-0.148 mg/L, 0.008-0.027 mg/L, 250.7-338.6 mg/L and 0.073-0.367 g/L. Respectively detergent, phenol, COD, oil and grease measured in the harbor's stations were higher than the station's outside statio. In conclusion, it has been observed that pollutant concentrations increased as a result terrestrial pollutants such as sewage system rather than maritime activity. Key Words : Marine pollution, pollutant, Trabzon harbor, Black Sea VI