Batarya atıklarının geri kazanım prosesleri ve akü üretim atıksularından kurşun giderimi
Processes of recycling battery wastes and elimination of lead content from waste waters produced in battery production
  1. Tez No: 109915
  2. Yazar: TAŞKIN TORLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KOBYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
iv- \ ÖZET t, r Günlük yaşamımızda gün geçtikçe daha sık kullanılmaya başlanılan bataryaların (pil ve akümülatörler) kolay taşınmaları ve pratiklikleri nedeniyle gün geçtikçe fazla üretilmekte, bunun sonuncu da daha fazla tüketilmektedirler. Bataryaların üretimi ve kullanımı sonunda oluşan atıkların çevreye minimum zarar verecek şekilde uzaklaştırılması ve geri dönüşümü sağlanmalıdır. Bu çalışmada kurşun-asit, nikel-kadmiyum ve evsel bataryaların geri dönüşümü ve geri dönüşüm prosesleri incelenmiştir. Ni, Cd, Pb, Co gibi değerli elementlerin çevresel ve ekonomik açıdan geri kazanımının bu prosesleri ile mümkün olduğu görülmüştür. Ayrıca söz konusu prosesler sürekli geliştirilmekte olup sıvı ve diğer katı atıklarında değerlendirildiği belirlenmiştir. Kurşun-asit bataryalarının üretiminde atıksularda gözlenen en önemli maddelerden biride kurşundur. Çalışma kapsamında Na2S ve NaOH ile kurşunun PbS ve Pb(OH)2 şeklinde kimyasal olarak çöktürülmesinde minimum çözünürlük, pH değerleri ve gerekli kimyasal madde miktarları hesaplanmıştır. Diğer taraftan bu çalışma bataryaların geri kazanımı ve üretim atıksularıhın arıtılması konusunda yapılan çalışmalara ışık tutabilecek bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY I* *' V In our life, batteries or accumulators U9ing more often than fonrrierwith^^ the time are further more produced and consumed due to easily carrying and practicality of them. The disposal and the recycle of wastes that are generated by production and use of batteries must be realized to cause the minimum damage in environment. Irt this study, the recycle of lead-acid, nickel-cadmium and domestic batteries arid the recycle processes were investigated. It was showed thai these processes render to environmentally and economically recovery of valuable elemerits like Ni, Cd, Pb, Co. In addition, it is determined that, liquid and other solid wastes are utilized as well as related proceses have been continuously developing. One of the most important substances in wastewaters generated from production of lead-acid batteries is lead. At the space of the study minimum solubility pH values and requined chemical material amounts of chemically settlement of Na2S and NaOH with lead as PbS and Pb(OH)2 was calculated. On the other hand, this study will be able to illuminate the studies which realize on the recovery and the treatment of production waste-waters of the batteries.