Fosfatlama prosesi atıksularının koagulasyonu ve koagulasyon çamurlarının vakum filtrasyonu
Coagulation of wastewater of phosphatization process and vacuum filtration of coagulation sludges
- Tez No: 109914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KOBYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
.“,[««”?.'!'**'****, «W s#Zs 4'*$ «^ ?.*?> *!'??".,«' OZET Bu çalışmada; su kirliliğine neden olan en önemli kirleticilerden biri olan fosfatm yoğun olarak ortaya çıktığı fosfatlama banyosu atıksularmdan; alum, kireç, AICI3, FeCİ3 ve CaCİ2 tuzlan koagülasyonu araştınlmıştır. Optimum şartlarda oluşan çamurların vakum filtrasyonu ile susuzlaştınlabilirliği ve filtrasyon üzerine vakum basınç etkileri incelenmiştir. Fosfat koagülasyonunda; alum, kireç, AICI3, FeCİ3 ve CaCİ2 için optimum pH sırasıyla; 5.50, 11, 5.0, 6, 10.50 ve optimum koagülant dozajı ise; 50000, 260000, 28000, 36000, 20000 mg/1 olarak bulunmuştur., Fosfatlama banyosu atıksularmdan (başlangıç fosfat konsantrasyonu: 2100-3000 mgP04-P/l) kullanılan tüm koagülantlar için fosfat giderim verimi >%95 'olarak gerçekleşmiştir. Kullanılan koagülant dozajı gözönüne alınarak yapılan maliyet analizinde, en ekonomik koagülant alum olduğu (7.50$/m3) görülmüştür. Optimum koagülasyon şartlarında oluşan fosfat çamurları, değişik vakum basınçlarında filtre edilerek susuzlaştınlmıştır. 408-816 kg/m2 'lik vakum basmc aralığında alum, AICI3, FeCİ3 ve kireç için çamur keldnin spesifik dirençleri (R) sırasıyla; 2.56-5.36x1 0'3, 16.54-30.86xl0'3, 4.26-4.66x1 0-3, 0.071-0.3 12xl0_3 olarak hesaplanmıştır. Kireç çamurunun sıkışabilirlik katsayısı s>l olduğundan vakum basıncı artması ile filtrasyon hızı azaldığı; alum AICI3 ve FeCİ3 için ise s
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, phosphate removal of phosphate baths wastewaters of an industrial plant using chemical coagulant as alum, lime, AICI3, FeCİ3 and CaCb was investigated. Dewatering of sludges in vacuum filtration and vacuum pressure effects on filtration process was also carried out. Optimal pH and dosage values of the coagulant was determinated. Optimal pH and dosage values were found out as pH: 5.50 and 50000 mg/1 for alum, pH:l 1.0 and 260000 mg/1 for lime, pH:5.0 and 28000 mg/1 for A1C13, pH: 6.0 and 36000 mg/1 for FeCl3 and pH: 10.50 and 20000 mg/1 for CaCl2 as respectively. For wastewater of phosphate tanks(inital phosphate concentration 2100-3000 mg PO4-P/I), phosphate removal yield was found as>95% for all coagulant types. In economics; as a removal cost for each dosage alum was found the cheapast coagulant ($7.50/m3). Phosphate sludges treated on optimal coagulant type sand onditions were dewateradiless filtration process on different vacum pressures. In between 408-816 kg/m2 vacum pressure differences for alum, A1Cİ3, FeCİ3 and lime, the specific resistance values (R) of sludge cake are found as.56-5.36x1 0“3, 16.54-30.86xl0”3, 4.26-4.66x1 0“3, 0.071 -0.3 12x1 0”3, respectively. Since the compressibility factor of lime sludge is s>l, filtration process rate was found decreased as vacum pressure value increased, whereas this value is s