Katı atıklar mevzuatının Avrupa Birliği normlarına göre güncelleştirilmesi
Renovation of the solid waste regulations considering the European Union regulations
  1. Tez No: 109959
  2. Yazar: PINAR EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
OZET li-ni. -, ",^: Sürekli artan ekonomik büyüme, kentleşme, nüfus artışı »ve -tfopjurjM refahının artması paralelinde insanların ürettiği atıklar hem ulusal hem de evrensel boyutta sorun oluşturmaktadır. İnsanların günlük aktiviteleri sonucu oluşturdukları evsel katı atıklar, kalkınmakta olan ülkelerde gerekli altyapıların olmaması sebebiyle.daha fazla önem taşır. Günümüzde arzulanan sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması kalkınmakta olan ülkelerin ekonomik, teknik ve hukuki tedbirler almalarıyla mümkün olabilecektir. Bunun için çevre bilincinin oluşturulması, çevre sorunlarının kavranması, çevre konularını araştıracak kuruluşların teşkili, her ülkenin kendi koşullarına uygun çevre politikalarını oluşturması ve çevre kirliliği konusuna milletlerarası ve hatta milletlerüstü bir nitelik kazandırılması gerekmektedir. Bu sebeple bu çalışmada önce kalkınmakta olan ülkeler grubuna giren ülkemizin; ilk olarak çevre politikaları yani çevre sorunun çözümü için geleceğe yönelik alınması gereken önlemlerin ve benimsenen ilkelerin tümü incelenmiştir. Katı atık politikası dahil çevre politikaları saptanırken, ülkenin genel kalkınma politikasının da belirleyici etken olması sebebiyle beş yıllık kalkınma planlan ve bunların dayanağı olan Türkiye Cumhuriyeti Anayasaları ve Çevre Mevzuatı göz önünde bulundurulmuştur. Ülkemizin Avrupa Birliği'ne aday ülkeler arasında bulunması sebebiyle bu çalışma kapsamında ülkemizdeki katı atık probleminin boyutları, şu ana kadar hukuki ve kamusal olarak neler yapıldığı, gelişmiş ülkelerden getirilen teknolojilerin veya planlama konseptlerinin uygulanmasında ne gibi problemlerle karşılaşıldığı ve bu problemlerin giderilebilmesi için Avrupa Birliği ve AET üyesi Almanya' daki çevre politikası, atık mevzuatı ve uygulama standartları örnek alınarak neler yapılabileceği araştırılmıştır. Bu incelemeler neticesinde, katı atıkların sadece gözden uzak bir yerde bertaraf edilmesi gerekmesinden çok, toplama, taşıma, değerlendirme ve bertaraf gibi çok farklı bileşenleri içeren entegre bir katı atık yönetim sisteminin gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
?“”.*,~/L'!&M(|fe //fc *'-*? If HI 4 |il SUMMARY ffi/ftSy Continual economic growth, urbanization, population increaâe*a!b> ilaeK^/ increase of waste quantity accompanying the improvement in the quaftty*of-*" life creates problems reaching from the national to the global in scale. The handling of solid waste is made even more serious by the lack of infrastructure in the developing nations. The currently desired levels of sustainable development can only be achieved by the developing nations on the condition that they implement the necessary economic, technical and legislative measures. To this end the development of an environmental awareness and the comprehension for the underlying problems is essential. Environmental research institutions and environmental policies appropriate for the nation concerned are also required. The issues of environmental pollution should be handled in the international and even global dimensions. Since Turkey is also a developing country, the priority was to evaluate the environmental policy measures and the adopted values to the solution of these problems. The determining factors for these policies -including the solid waste policy - are the 5-year development plans and the underying laws. These are the constitution and the environment regulations. The following have been researched: The recent problems of Turkey in solid waste management, the legislative measure, the implementation of the new technologies and methods are examined and then the solutions for these are assessed by comparing them with the german environmental policies and standards. Germany is a good choice as a comparison base, since it is a European Union member state. It is not enough to do away with the solid waste, it is better to think about the collection, transport, recycling and disposal of solid waste together as an integrated solid waste management system.