İstanbul yöresi fıstıkçamı (pinus pinea L. ) ormanlarında meyve ve odun verimi
Wood and fruit yielding in stone pine (pinus pinea L. ) forests of İstanbul region
- Tez No: 109964
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN AKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET İstanbul Yöresi Fıstıkçamı (Pinus pinea L.) Ormanlarında Meyve ve Odun Verimi. Bu arastama, İstanbul Yöresi fistıkçamı ormanlarında meyve (tohum) ve odun veriminin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç için, 0,7-1,0 kapalılıkta ve farklı yetişme ortamlarında bulunan fistıkçamı meşcerelerini temsil edebilecek şekilde 0,09-0,25 Ha. büyüklüğünde kare ve dikdörtgen biçiminde 10 adet örnek alan alınmıştır. Bu alanlarda çapı 4 cm ve üstündeki bütün ağaçların çaplan ölçülmüş ve SCHADELINE sınıflandırmasına uygun olarak sosyal sınıfları belirlenmiştir. Ayrıca, örnek alanların alındığı meşcereleri temsil edebilecek farklı çap basamaklarından 52 adet örnek ağaç seçilerek kozalakları toplanmıştır. Araştırma, meyve verimi (tohum verimi) ve odun verimi olmak üzere iki ana bölümde ele alınmıştır. Meyve verimi tek ağaçta ve meşcerede olmak üzere iki alt bölüm halinde incelenmiştir. Tek ağaçta iç fiştik miktarının tayini, göğüs çapına bağlı olarak oluşturulan iki farklı model ile sulanmıştır. Bu modellerden polinomial model kullanılarak söz konusu ilişki tablolaştınlmıştır. Tohum adeti ile göğüs çapı arasındaki ilişki ise iki farklı üstel modelle ortaya konmaya çakşılmıştır. Meşcerede meyve verimi hesaplan için farklı yetişme ortamlan ve meşcere tipleri itibariyle hektardaki yıllık meyve verimi (iç fiştik, tohum adeti, kozalak sayısı) tablolan düzenlenmiştir (Tablo 3.11), (Ek tablo 1). Bu tabloyla İstanbul yöresi fistıkçamı meşcerelerinin 1999 yılma ait iç fiştik, tohum adeti ve kozalak sayısı üretim miktarı belirlenmiştir (Tablo 3.12). Bu yıl itibariyle fistıkçamı meşcerelerinden ortalama olarak 12 326 kg. iç fiştik, 295 milyon adet tohum ve 8 milyon adet kozalak elde edilmiştir. Bu değerlere göre İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, iç fiştik üretiminden ortalama olarak 369 780 000 000 TL. gelir sağlayabileceği hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar fistıkçamı ağaç türü için olağan bir üretim yılı için söz konusudur. Zengin tohum yıllarında bu değerler daha da artacaktır. Fistıkçamı meşcerelerinin odun verimleri amenajman planı verilerine göre belirlenmiştir. Her İşletme Şefliği için meşcere tiplerine göre çap sınıflandırmaları yapılmış ve tablo 3.20 yardımıyla ürün çeşitlerine dağılımı elde edilmiştir. Mevcut bilgilere göre fistıkçamı ormanlarından yılda 15 071 rn3 tomruk, 27 642 m3 direk, 31 623 m3 sanayi odunu ve 40 1 19 ster yakacak odun üretilebileceği hesaplanmıştır. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY Wood and Fruit Yielding in Stone Pine (Pinus pinea L.) Forests of Istanbul Region. This study has been made for the determination of fruit (seed) and wood yields in stone pine stands of Istanbul Region. For this reason, 0.01-0.25 hectare and square shaped 10 sample plots have been taken so as to represent the stone pine stands of 0.7- 1.0 canopy close and different growing sites. The diameters 4 cm and above of all trees within these plots have been measured and their social classes have been determined according to SCHADELINE classification. Additionally choosing 52 sample trees of different diameter classes from the sample plots, their cones have been collected. This study has been handled in two main parts as fruit (seed) and wood yielding. The fruit yielding has been examined in two subparts as on a single tree and within a stand. The quantity of inner nuts on a single tree has been established depending on two different statistical models of breast heigh diameter. The relationship of the polinomial model one of the mentioned models has been tabulated. On the other hand, the number of seeds has been related with breast height diameter through two different exponential models. Annual fruit yields (inner nut, number of seed, number of cone) per hectare have been arranged in tables for different growing sites and stand types (Appendix Table 1) in order to calculate fruit yields of stands. The average fruit yields per hectare have been obtained in terms of stand types and site guality calsses through these tables ( Table 3.11). The amount of production relevant to inner nut, number of seeds and cones has been computed for the year 1999 in stone pine stands of Istanbul region by this table (Table 3.12). For that year 1999, 12 326 kg. inner nut, 295 million seeds and 8 million cones have been obtained in avarage from stone pine stands. According to these values Forest Region Directorate of Istanbul can in avarage acquire an income of 369 780 000 000 Turkish Liras by the production of inner nut. This calculation is for an ordinary production year of stone pine tree specres. Of course, these values shall multiply themselves in rich seed years. Wood yield of the stone pine stands has been determined according to the management plan data. This yield has been distributed into diameter classes and, also product types by using the table 3.20 in terms of stand types for each management chiefdom. According to the existing information, 15 071 m3 log, 27 642 m3 pole, 31 623 m3 industrial wood and 401 19 stere fire wood have been calculated to be able to be obtained from the stone pine forests. IX