'Soğutma kulelerinin suyunda sülfat indirgeyen bakterilerin araştırılması'
Investigation of the sulfate reducing bacteria in the water samples of cooling towers'
  1. Tez No: 109983
  2. Yazar: ESRA İLHAN SUNGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞIN ÇOTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET "Soğutma Kulelerinin Suyunda Sülfat İndirgeyen Bakterilerin Araştırılması' Bu çalışmada, İstanbul civarındaki otel ve iş merkezlerinden oluşan 30 farklı binanın soğutma kulesi sulan, sülfat indirgeyen bakteriler bakımından incelenmiştir. Sülfat indirgeyen bakteriler ortamda bulunan sülfat iyonlarım son elektron alıcısı olarak kullanarak hidrojen sülfür (H2S) oluşturmakta ve korozyona (aşınmaya) neden olmaktadırlar. Bu problem, soğutma kuleleri de dahil olmak üzere bir çok endüstriyel çevreyi olumsuz yönde etkilemektedir. Sülfat indirgeyen bakterilerin neden olduğu düşünülen korozyon, büyük ekonomik kayıplara yol açtığından son yıllarda bu bakterilerin soğutma kulesindeki işlevlerinin araştırılması oldukça önem kazanmıştır. Bu nedenle bakterinin soğutma kulelerindeki bulunma sıklığını ve ekolojisini öğrenmek amacıyla, 30 farklı binanın soğutma kulesinden 36 su örneği alınmıştır. İncelenen binaların 14'üne ait (% 46,6) soğutma kulesinden sülfat indirgeyen bakteri susu izole edilmiştir. En düşük sülfat indirgeyen bakteri sayısı mililitrede 10 iken, en yüksek değer mililitrede 104 bakteri olarak saptanmıştır. Sülfat indirgeyen bakterilerle benzer ekolojik istekleri olan ve Lejyoner hastalığına yol açan Legionella cinsi bakterilerin, bu bakterilerle aynı ortamda bulunabilecekleri düşünülmüştür. Bu nedenle, çalışma esnasında sülfat indirgeyen bakterilerin yam sıra Legionella cinsi bakterilerin analizi de yapılmıştır. Legionella cinsi bakteriler bakımından incelenen 25 binanın 10'una ait (% 40) soğutma kulesi suyundan Legionella pneumophila bakterisi izole edilmiş ve izolatlarm tümü serogurup 1 olarak tanımlanmıştır. En düşük Legionella pneumophila sayısı mililitrede 240.000 iken, en yüksek sayı mililitrede 109 bakteri olarak tespit edilmiştir. İncelenen soğutma kuleleri içinde sadece iki su örneğinde (% 8) aynı anda sülfat indirgeyen bakterilere ve Legionella pneumophila bakterisine rastlanmıştır. Örneklerin birinde sülfat indirgeyen bakteri sayısı mililitrede 10 iken, Legionella pneumophila sayısı mililitrede 5.048.000 bakteri olarak saptanmıştır. Diğer su örneğinde ise, elde edilen sülfat indirgeyen bakteri sayısı mililitrede yine 10 iken, Legionella pneumophila sayısı 109 gibi çok yüksek bir değerde bulunmuştur. Sülfat indirgeyen bakterilerin varlığı ile Legionella pneumophila sayısı arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı saptanmıştır.Bu çalışmada incelenen binaların soğutma kulesi suyu sıcaklıklarının 12°C ile 33°C arasında değiştiği gözlenmiştir. Yapılan istatistiksel çalışmada, soğutma kulesi suyunun sıcaklık değerleri ile sülfat indirgeyen bakteri sayısı arasında herhangi bir korelasyonun olmadığı saptanmıştır (P>0,05). Legionella pneumophila bakterisinin 12°C ile 28°C sıcaklık değerleri arasında ürediği görülmüştür. Bakterinin en yüksek sayıda izole edildiği su sıcaklık değerlerinin ise, 18 - 28°C arasında olduğu saptanmıştır. En düşük bakteri sayısmm izole edildiği su sıcaklık derecesi ise 22°C olarak tespit edilmiştir. Buna göre, soğutma kulesi suyunun sıcaklık değerleri ile Legionella pneumophila sayısı arasında anlamlı bir korelasyonun olmadığı saptanmıştır (P>0,05). İncelenen soğutma kulesi sularının pH'sının, 7,5 - 9,4 değerleri arasında değiştiği gözlenmiştir. Ayrıca soğutma kulelerinde hem sülfat indirgeyen bakterilerin hem de Legionella pneumophila baterisinin mevsimlere göre dağılımı incelenmiş ve her iki bakterinin bulunuşunun da mevsimlere bağlı olmadığı saptanmıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Investigation of Sulfate Reducing Bacteria in Water Samples of Cooling Towers”In this study, water samples taken from cooling towers of 30 different buildings, such as hotels and business centres in Istanbul, were examined with regard to sulfate reducing bacteria. Sulfate reducing bacteria generate H2S (hydrogen sulfide) using sulfate ions in the environment as final electron acceptor and cause corrosion. This process affects most of the industrial environment especially the cooling towers. Recently, the investigation of hazards of these bacteria in cooling towers is getting gradually important due to corrosion which is thought to be caused by the sulfate reducing bacteria results in great economical losses. In this study, therefore, 36 water samples of cooling towers from 30 different buildings were collected to find out the presence, the abundance and the ecology of bacterium. Sulfate reducing bacteria were isolated from 14 cooling towers out of 30 (46.6 %) buildings. While the lowest concentration of sulfate reducing bacteria was 10 bacteria/ml, the highest concentration was determined as 104 bacteria/ml. It is considered that the bacteria belonging to the Genus Legionella can occur in the same environment with sulfate reducing bacteria due to the similar ecological needs. For this reason, apart from the sulfate reducing bacteria, also the analysis of the bacteria of Genus Legionella was made. 25 buildings were examined to find out the Genus Legionella. Legionella pneumophila was isolated from 10 cooling towers of 25 (40 %) buildings. All of the isolates were defined as serogroup 1. While the lowest concentration of Legionella pneumophila was 240.000 bacteria /ml, the highest concentration was 109 bacteria/ml. In cooling towers, the numerical values of bacteria were found higher than the permitted value (>1000/ml). Therefore, it can be concluded that Legionella pneumophila positive cooling towers have high level of Legionnaires' disease risk. Among the cooling towers examined, both sulfate reducing bacteria and Legionella pneumophila were isolated simultaneously from only two of the water samples. While the number of sulfate reducing bacteria detenriined in one of these samples was 10 bacteria/ml, the number of Legionella pneumophila was determined as 5.048.000 per millilitre. In the other sample, while the number of sulfate reducing bacteria was the same (10/ml), the number of Legionella pneumophila was higher such as 109 per millilitre. No relationship was found between the numbers of sulfate reducing bacteria and Legionella pneumophila. vnIn this study, the recorded temperature of water samples taken from cooling towers was between 12 - 33°C. However, there was no correlation between the water temperature and the number of sulfate reducing bacteria, statistically (P>0,05). It was found that Legionella pneumophila generated between the water temperatures of 12 - 28°C. The water temperature in which the highest number of Legionella pneumophila isolated was between 18 - 28°C, while the lowest number of Legionella pneumophila was isolated at 22°C. Thus, it was concluded that there was no correlation between the water temperature and the number of Legionella pneumophila (P>0,05). The pH of water samples was between 7.5 and 9.4. In addition, the distribution of both sulfate reducing bacteria and Legionella pneumophila throughout the seasons was observed and found that the presence of these bacteria in cooling towers didn't depend on the seasons. vm