Trakya yöresi ballarının bileşimi
A Research on the composition of the Trakya region honey
  1. Tez No: 109984
  2. Yazar: ÇİĞDEM AĞIRBAŞ (ÖZMEN)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HACI ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Trakya Yöresi Ballarının Bileşimlerinin Araştırılması Trakya yöresinde önemli miktarda bal üretilmektedir. Burada üretilen balların ana hammaddesi ayçiçekleri tararından salgılanan bal özüdür. Yöre üreticileri, ballarının kolay kristalleşmesinden kaynaklanan pazarlama sorunları ile karşılaşmaktadırlar. Sorunlarına çözüm üretebilmek için balların bileşiminin bilinmesi gerekir. Oysa yöre ballarının bileşimleri üzerindeki araştırmalar yok denecek kadar azdır. Bu amaçla Trakyamn değişik yörelerinden alınan 26 adet petekli bal örneğinde yapılan ölçümlerde sonuçlar şu şekilde belirlenmiştir: Nem : % 14,00 - 19,03, HMF : 0,8 - 17,5 (mg/kg), Ph : 3,35 - 4,72, Serbest Asid : 14-53 (me/kg), Lakton : 2,5 - 10 (me/kg), Formol Sayısı : 3 - 10 (me/kg), Lakton/Serbest Asid : 0,071 - 0,55, Prolin : 1-36 (mg/100g), Diastas sayısı : 5.35- 25.00, Kül : %0.017-0.633, Fruktoz : 32,7 - 43,8 (g/100g), Glukoz : 24,5 - 41,6 (g/100g), Toplam Şeker : 65,63 - 83,65 (g/100g). Bu sonuçların dışında deneysel olarak olmasa da gözlemsel olarak bal numunelerinin tamamına yakınının petekli haldeyken kristallendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A Research On The Composition Of The Trakya Region Honey Great aroounth of honey is produced in Trakya regioa The main raw mateinal of the honey produced in this region is the nectar from the sunflowers. Regional producers are suffered marketing difficulties because af easycrystallization. Contents of the said honey sorts should be known to find out a solution. However, there are almost no research on the contents of honey in Trakya district. Following are the results from the 26 honey samples taken from different areas in the Trakya Region: Humidity : % 14,00 - 19,03, HMF : 0,8 - 17,5 mg/kg, pH : 3,35 - 4,72, Free Acid : 14 - 53 me/kg, Lactones : 2,5-10 me/kg, Formol : 3 - 10 me/kg, Lactone/Free Acid : 0,071 - 0,5, Prolin : 1 - 36 mg/100g, Diastase : 5,35 - 25,00, Ash : %0,017 - 0,633, Fructose : 32,7 - 43,8g/100g, Glucose : 24,5 - 41,6 g/100g, Total Sugar : % 65,63- 83,65 g/100g. Apart from these results, although not experimental, it is observed that almost all the samples in the honeycomb state have crystallized.