Geleneksel konut dokusunun oluşumunu etkileyen fiziksel faktörler
  1. Tez No: 109988
  2. Yazar: İSMAİL EMRE KAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ETİ AKYÜZ LEVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Günümüzde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan birçok yerleşimin en önemli sorunları, sosyal yapıdaki değişme ve yapının fiziksel durumunun bozulması olarak tanımlanabilir. Bu değişimin geleneksel konut dokusunu birçok yörede yok olma noktasına getirmiş olması, zamana bağımlı olan yapının, zamandan bağımsız çeşitlilikte gelişim gösteren sosyal yapıyla dengelenmesinden ve yapıların güncel koşullara uygun bir duruma getirilmesinden kaynaklanmaktadır. Temel sorun, bu sosyal gücü ayakta ve canlı tutabilecek, pratik ve uygulanabilir fiziksel gelişimlerin Türk evine entegrasyonudur. Söz konusu entegrasyon yapısal olmayan fakat ihtiyaçlara göre belirlenebilen detaylarda her türlü gelişime açık bir değişimi de beraberinde getirerek, yapıyı ve dokuyu zaman içinde gelişen bir süreçte birleştirebilmelidir. Bu Türk evinin oluşumunun sadece sosyal değil, fakat tüm doku ve yaşamı oluşturan fiziksel sürecinin incelenmesi ile mümkün olabilir.“Geleneksel konut dokusunun oluşumunu etkileyen fiziksel faktörler”; bu sorunun doku, konut ve mekana kadar indirgenen bir değerlendirmenin sosyal yanlan dışında, günümüz koşullarına uygun restorasyon kararlan alabilmek ve konut, doku oluşumlarında tarihsel süreç içinde gelişmiş olması gereken entegrasyonun incelenmesine yönelik bir çalışma olarak düşünülmüştür. Bu tezin kapsamı dahilinde geleneksel konut dokusunun oluşumunu etkileyen doğal etkenler incelenmiştir. Topografya, İklim ve Gün ışığı, rüzgar ve manzara gibi genel yönelimler tanımlanarak seçilen iki yöre dokusu içinde değerlendirilmiştir. Kula ve Tire yörelerinde yapılan araştırmalar ile saptanan genel kriterler karşılaştırılarak bunlara bağlı sonuçlar incelenmiştir. Anahtar kelimeler : Doku, Türk evi, Yapım sistemleri, Konut, Mekan, Topografya, Malzeme, Gün ışığı, Avlu, Sofa, Tire, Kula,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The danger for the vernacular settelments' vanishing piece by piece as time passes through, can eb described as a problem of the changes in the social and phsical aspects of the community. These changes, in most of the parts has brought the vernacular houses and vernacular enviroments in a state where time, traditions and social formations of the community must be rebalanced with in a restoration of these houses to be redesigned for the new century. Turkish House, with the humanoid manners and specialities it includes already has the power to upgradede its self for any time in the human era. At this point the main problem starts within the improvisations of the practical and structural portions of the vernacular settlements, improving the Turkish House should start at the point where it began to be formed out. Most of the studies on Turkish Housing and settlements are about its social aspects and effects on the settlement. The development of the Turkish house is a physical process as it is mostly a social process.“The Physical factors effecting the development of the vernacular settlements”is a thesis on examining the physical factors like topography, the orientations for the sun direction, climate effects, visual aspects. These factors of nature have airways being effective on the formation and development of the vernacular settlements. To form out a proper definition for these factors applicated exampleshave to be studied. For this purpose this thesis examines Kula and Tire. Keywords : Vernacular, Settlement, Turkish House, Space, Topography, Structure, Material, Day light, Sofa, Tire, Kula III