Uzaktan öğretim yoluyla üretim yönetimi dersi tasarımı
The design of operationsmanagement via distance learning
- Tez No: 110005
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİN GÜNDOĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bilgi toplumunda, bilgiye ulaşma, onu gerektiği gibi kullanma, ülkelerin kalkınması bakımından son derece önemlidir. Küreselleşen dünyada, artık insanlar bilgi nerede olursa olsun ulaşmak zorundadır. Bilgiye ulaşmada, çağın teknolojilerini kullanarak, hızlı ve etkin şekilde bilgi kazanmak, günümüzdeki bilgi ağının içinde yer almak isteyen birey ve toplumlar için, yaşamsal bir kaynaktır. Eğitim ve öğretim, insan oğlunun hayatında yüzyıllar önce yerini almış, sürekli olarak çağın gereksinimleri ile birlikte yenilenmeye, gelişmeye uğramıştır. Her çağdaki teknolojik imkanlardan, eğitim sektöründe yararlanılmıştır. Bugün üç asırlık bir geçmişi olan uzaktan öğretim modeli, ilk önce yazılı materyallerin mektupla öğrenci ve kursiyerlere ulaştırılmaya başlanmıştır. 21. Yüz yılın başında olduğumuz şu esnada ise bilgi toplumunun getirdiği bilişim teknolojileri kullanılarak uzaktan öğretim yapılmaktadır. Bu teknolojilerin başında ise İnternet gelmektedir. Dünyada ağların ağı olarak nitelendirilen internet, insanlara nerede, hangi coğrafî konumlarda olurlarsa olsunlar, bilgiye ulaşmanın kolaylığını ve faydalarını sunmaktadır. İnternetten öğretim alan öğrenciler, internet erişimi olan istedikleri yerden derslerine girerek, sanal sınıflarda öğretimlerini tamamlamaktadırlar. Özellikle çalışan ve öğretimleri için okula gidemeyen yüksek lisans öğrenciler internet destekli öğretime daha fazla ilgi duymaktadırlar. Bu nedenle, yüksek lisans öğretimi, çağımızın bu vazgeçilmez öğretim modelinde daha yaygın olarak sunulmaktadır. Bu bağlamda, İşletme Yöneticiliği Yüksek Lisans dersi olan Üretim Yönetimi 'nin internet destekli öğretim için tasarımı yapıldı. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Access to information and the use of information is an important factor for the developing countries. Human being must reach information whereever they are in the globalizied world. Fast and effective manner of obtaining information by using the latest technologies is crucial for individuals and societies which desire to reach information network. Education and learning took place in human beings life and continously has renewed and improved with the requirements of the epoch. Education sector benefits from the technological developments in every era. Distance learning has the background of three hundreds years. Firstly distance learning started out by using mail service. Nowadays, distance learning uses internet technology and information network. Internet which is known as the web of the networks presents information to individuals students in different geographical places students which have attended the virtual classes of distance learning technology by taking lectures from the places which has acess to internet. Distance learning has provide an advantage for working graduate and undergraduate students. For this reason undergraduate education is the main distance learning area for this part of students. In this study Operations Management has been designed as a distance learning lecture for the course of Business Management. IX