Türkiye'de KOBİ'lerin teşvik ve özendirilmesi: İMES uygulaması
Incentive and encouragement of the small and medium-sized enterprises in Turkey: IMES case
  1. Tez No: 110011
  2. Yazar: MEHMET APAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN BAYRAKTAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın konusu“Türkiye'de KOBİ'lerin Teşvik ve Özendirilmesi: İMES Uygulaması”dır. Son yıllarda KOBİ'lere verilen önem artmaya başlamıştır. Özellikle sanayileşmesini tamamlamış ülkelerde, gelişen teknoloji ile birlikte, bu eğilim daha belirgindir. Japonya ve Almanya'daki küçük ve orta boy büyüklükteki işletmelerin etkinliği karşısında, özellikle AB ülkeleri ve ABD, sadece bu alanlara mahsus politikalar geliştirmeye başlamıştır. Bu çalışmanın ilk bölümünde, KOBİ'lerin tarihçesi, KOBİ kavramı, KOBİ tanımlamasında kullanılan ölçüler ile çeşitli ülkelerde yapılan KOBİ tanımları verilmiştir. Diğer yandan Türk ve Yabancı Kurumların KOBİ tanımları da anlatılarak ortak bir KOBİ tanımı oluşturulması üzerinde durulmuştur. Diğer yandan KOBİ İşletmeciliğini ön plana çıkaran eğilimler ile KOBİ'lerin artan önemi üzerinde durulmuştur. ikinci bölümde, KOBİ'lerin avantaj ve dezavantajları üzerinde durulmuştur. Diğer yandan KOBİ'lerin örgütlenme ve yönetim, tedarik, üretim yönetimi, pazarlama, muhasebe, insan kaynaklan yönetimi, halkla ilişkiler, teşvik mevzuatı, ihracat, işyeri tespit ve temini ile finansman yönetimi sorunları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde. Dünya ve Türkiye'de KOBİ'lerin Teşvik ve Özendirilmesi incelenmiştir. Burada özendirmeyi gerektiren hususlar açıklanmış, KOBİ'lerle Büyük Boy İşletmelerin ilişkileri anlatılmıştır. Aynca KOBİ'lere Dünya ve Türkiye'de Teşvik ve Özendirmeleri sunan kurumlar ile bunların sundukları Teşvik ve Özendirme araçları incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise KOBİ'lere çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarınca sağlanan teşvik ve özendirme araçlarının kullanım düzeyinin tespitini hedefleyen İMES Sanayi Sitesi'nde bir saha araştırması yapılmıştır. Elde edilen veriler, SSPS 10.0 istatistik programında değerlendirilmiştir. xvBu çalışma, sonuç ve öneriler bölümü ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
The scope of this dissertation is the exploration of the incentives provided to the Small and Medium-sized Enterprises through an empirical research process. In recent years, the importance given to the SMEs both in the developed and developing countries have been increasing. This tendency has been more apparent within the process of high- technology development within the developing countries context. As a follow up of the successful outcomes of the SMEs in Japan and Germany, the European Union and the USA have started launching new programmes towards supporting SME initiatives. In the first part of this dissertation, the historical background of the SMEs as well as the concept of SME has been defined according to different perspectives of the nations. The need for a standard SME definition has been emphasised to enable us to analyse on the more concrete grounds. The other hand, in this part has dealt with the tendencies and developments that led such an increasing focus on SMEs in recent years. The second chapter gives overview of the advantage and disadvantages of the SMEs. It also aims at identifying the fundamental problems of the SMEs especially in organising, management, marketing, human resources, finance, public relations, legislation, export, import functions of the SMEs The third part carries on with the picture of the incentives for the SMEs in Turkey as well as in the other parts of the world. The need for the incentives for the SMEs have been justified within the framework of the relationship of the SMEs with large corporations. Also the official and non-official instruments and establishments that play crucial role in supporting and financing have been reviewed. Chapter fourth deals with the field work done after issuing a questionnaire and analysing the findings with SPSS 10.0 and the empirical work aimed at identifying the usage level of the incentives offered for the SMEs.The dissertation ends with the conclusion and recommendation part.