Kumuk halk masalları (Kumuk Halk Yomakları)
Kumuk people story
  1. Tez No: 110012
  2. Yazar: SERPİL ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. MEHDİ ERGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
ÖZET Bu tez Türkçe'nin Kıpçak grubuna dahil bir şivesi olan Kumuk Türkçe'sinin dil özelliklerini incelemek amacıyla“Kumuk Halk Yomakları”adlı eser üzerinde yapıldı. Kiril alfabesiyle yazılmış bu eserin transkripsiyon edilip, elde edebildiğim sözlüklerden faydalanarak Türkiye Türkçe'sine tarafımdan çevrildi. Mukayesede kolaylık sağlanması için transkripsiyon ve Türkiye Türkçe'sine çeviri bölümleri karşılıklı sayfalarda verildi. Gramer çalışmalarında fonetik ve morfolojik incelemeler yapılırken metinden alman örneklerin sayfa ve satır numaralan parantez içinde gösterildi. Gramer çalışmasının sonuna karakteristik kelimelerden meydana gelen bir sözlük ve metinde geçen kelimelerin yer aldığı dizin konularak, kiril alfabesi ile yazılmış orijinal metnin fotokopisi çalışmanın sonuna eklendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been made, on a work entitled Kumuk Halk Yomakları the materials of Qumukh, a modern dialect in the Qiptchaq group. The original text wich is in Cyrillic alphabet is transcribed first and than its translation into Turkish was prepared by me with the help of available dictionarius. To facilitate the comparison both the transcription text and its translation are given side by side, the first on the left and the second on the right. The grammatical outline of it consist of phonetic and morphology. The sample words are given together with the page and line numbers in the parenthesis; to be followed by a glossary encompassing only charecteristic words occuring in the text. For the necessary controls a photocopy of the original text has been added to the study.