Perakendeci mağazalarda stratejik yer seçimi: Sakarya'da bir uygulama
Strategical site selection for retail stores: An application in Sakarya
  1. Tez No: 110010
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMZİ ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de son on yıllık periyotta hızlı değişim gösteren perakendecilik sektöründe kuruluş yeri çözümlemeleri incelenmiştir. Dünyada perakendeciliğin gelişimi ve mevcut durumu ortaya konmuştur. Gelişmeler, perakendecilik sektöründe büyük işletmelerin pazar ekonomisi şartlarına uygun olarak küçük işletmelerle birleşmeye devam edeceğini göstermektedir. Ayrıca, Türkiye'de meydana gelen perakendecilik değişimi gelişmiş ülke örnekleriyle karşılaştırılarak pazar dinamikleri, mevcut piyasa koşulları, uygulanan pazarlama stratejileri irdelenmiştir. Değişen dinamiklerle birlikte, kuruluş yeri çalışmalarını önemli kılan gelişmeler incelenmiş ve kuruluş yeri çözüm yaklaşımları ikiye ayrılarak, makro ve mikro kuruluş yeri kuramları ve çözüm yaklaşımları incelenmiştir. Makro kuruluş yeri çalışmaları bölge veya kent seçimine ilişkin faktörlerin etkileri incelerlerken, mikro boyutu perakende-yatırımcıları için bir bölge içindeki kuruluş yerinin çekiciliğini etkileyen faktörleri ile ilgilenir. Bu çalışma Adapazarı'nda uygulanmıştır. Bu çalışmanın amacı, Adapazarı şehri içinde perakende işletmeler için en iyi yerleri ortaya çıkarmak ve bunları yatırım çekiciliği ile karşılaştırmıştır. Bu aşamada analog metot kullanılmıştır. Bu bağlamda seçilen analog süpermarket uygulanan anketin amacı, seçilen marketin müşteri profillerini belirlemektir. Daha sonra araştırmanın sonuçları Coğrafi Bilgi Sistemi ile Adapazarı şehir haritasına aktarılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, CBS ile yatırımcılara karar vermelerini kolaylaştırıcı bir araçtır. Bu çalışmanın neticesinde, kuruluş yeri olarak analog süpermarkete yakın bir yer için karar verilmiştir. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, a review of various site-selection methods used in retail industry which is experiencing a very fast growth during the last ten years in Turkey. In this vein, the evolution of the retail business in the world are examined. It is pointed out that there is expected to be some consolidation in an increasing pace between the players in the forms of purchasing of small retailers in order to reach economies scale. Also changes taking place in the Turkish retail industry are examined and compared with those taking place in developed economies in terms of market conditions, dynamics and marketing strategies adopted by the retailers. In particular, factors playing crucial role in the site-selection process in retail industry are examined under two dimensions: macro and micro dimension. While macro dimension is concerned with factors affecting the selection of the region or the city in a particular region, micro dimension deals with the factors determining the attractiveness of a particular location in a selected city for the retail investment. A field study is carried out in Adapazarı. The aim of the study is to find out the best alternative sites for a retail business in the city of Adapazarı and compare them in terms of investment attractiveness. In this process, analogue methods are used. In this context, a questionnaire is carried out in the analogue supermarket with an aim of determining the customer profile of that particular supermarket. Then, the survey results are transferred to the map of the city of Adapazarı by means of Geographical Information System (GIS). Findings have shown that GIS is a very useful tool in helping investors in their decisions. The analogue supermarket is shown to be located fairly close to that determined by this study.