Türkmen halk masalları üzerine motif incelemesi: Büyülü masallar
Motif analysis Turkoman tales: Fairy tales
- Tez No: 94138
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE SEYİDOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu çalışmanın konusu; N. Atdayev, G, Nazarov, Ş. Halmuhammedov, M. Çanyev, Y. Nuriyev tarafından derlenen“Türkmen Halk Ertekileri”adlı 3 ciltlik masal külliyatının 2.cildini kapsayan büyülü masalların Sitith Thompson'un Motif Index of Folk Literature' de kullandığı metod esas alınarak, motiflerin çıkarılması ve tip tasnifinin yapılmasıdır. Çalışma, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Türkmen Halk Masalları hakkında bilgi verildi. Birinci bölümde, üzerinde çalışma yapılan masallar W.Eberhand-P.N.Boratav ve A.Aarne-S.Thompson'un tip kataloglarına göre numaralandırılarak, epizotlarına göre özetlendi. İkinci bölümde masalların Motif Index of Folk Literature' deki motif numaralan tespit edilerek katalogdaki karşılıkları bulundu. Ayrıca, Motif Index of Folk Literature' de karşılığı bulunamayan masal motifleri önüne (T) işareti konularak bunların Türk masallarına özgü motifler olduğu da belirtildi. Üçüncü bölümde, üzerinde çalışma yapılan Türkmen Halk Masallarının Türkiye Türkçesine çevrilmiş metinleri yerleştirildi. Sonuç kısmında üzerinde çalışılan Türkmen Halk Masallarından hareketle Türkmen Halk Masalları üzerine kısa bir değerlendirme yapıldı. Ayrıca Türkiye Türkçesine çevrilmiş masal metinlerinde geçen bilinmeyen kelimeler için küçük bir sözlük bölümü ile çalışmalarımızda müracaat ettiğimiz kaynaklar için bir bibliyografyaya da bu çalışmada yer verildi.
Özet (Çeviri)
This study is a kind of analysis of motifs and types in fairy tales taken from the third volume of“Turkmen Halk Ertekileri”consisting totally three volumes compiled by N. Atdayev, G. Nazarov, Ş. Halmuhammedov, M. Çarıyev, Y. Nuriyev making use of the method which was used in Motif Index of Folk Literature by Sitith Thompson. The study consists of introduction and three chapters. The introduction gives a brief information about“Turkoman Folk Tales”In the first chapter, the fairy tales stadied on were numbered according to the type catalogue of W.Ebelhard - P.N.Boratav and Aarne-Thompson, and summed up according to their episodes. In the second chapter, the motif numbers of the tales in“Motif Index of Folk Literature”were determined. Furthermore, those motifs of tales which had not had any equayalents in“Motif Index of Folk Literature”were characterized as the motifs belonging to Turkish Tales by putting (T) in front of them. The third chapter covers the Turkish versions of those Turkoman Folk Tales which were translated into modern Turkish. In conlusion, a brief evaluation of the tales was made, and a glossary for unknown words encountered in texts of these tales translated into modem Turkish and a selected bibliography were enclosed.