Sakarya Üniversitesi SAÜİDÖ kullanıcılarının, aldıkları e-öğrenim hizmetleri hakkında algıları ve tercihleri
The Perceptions and preferences of Sakarya university SAUIDO users given about e-learning services
- Tez No: 110045
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REMZİ ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
OZET Ekonomik faaliyetlerin tümündeki değişimle genelleştirilen Yeni Ekonomi, E-İş, E- Ticaret, E-Pazarlama, E-Pazaryeri, E-CRM gibi kavramların yanı sıra e-öğrenimi de kapsamaktadır. BT teknolojileri ile entegre haline gelen uluslararası pazarda, profesyonel rakiplerle başa çıkmanın tek anahtarı tüketicinin nabzının tutulması, istek ve ihtiyaçlarının uygun ürünlerle çözülmesinden geçmektedir. Tüketicilerin ürünler hakkındaki algı ve tercihlerinin tespit edilmesi amacıyla yapılan çalışmalar anahtar rol oynamaktadır. Tez kapsamında yapılacak çalışmalarda, Sakarya Üniversitesi e-öğrenim çalışmalarının geleceğini etkiyecek olan kullanıcıların algıları tespit edilmekte ve tercihleri ele alınmaktadır. Bu çalışmada genel olarak internet ve internet ortamında pazarlamanın kaçınılmazlığı, değeri, sadece ürün ve hizmetler için değil eğitim faaliyetleri içinde gerekliliği ve geçerliliği anlatılmaktadır. E-öğrenim tanım olarak ele alınmakta, dünyadan ve ülkemizden e-öğrenim örnekleri sunulmaktadır. Sakarya Üniversitesi e-öğrenim çalışmaları ve hizmetleri tanıtılmakta ve bu hizmetlerden yararlanan kullanıcıların algılarını ve tercihlerini tespit etmek üzere anket uygulaması ve değerlendirilmesine yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY New Economic concept, generalized with the change of all economic activities, comprises such concepts as e-business, e-commerce, e-marketing, e-market, e-CRM and e-education. On international markets, integrated by IT technologies, the only key to cope with professional rivals results from knowing users' requirements and from providing product solutions, which satisfy customers' wills and needs. Works, which were done with the purpose of determining consumers' perception and preference of the goods, play a crucial role in this business. Investigations in the scope of this thesis determine perceptions of the users, who will affect the future of Sakarya University's e- learning works. Generally in this work we inevitability report the value of internet-marketing in providing products and services as well as its necessity and effectiveness in education activities. We give a definition to e-learning term and present e-learning applications either from world and our country. We investigate e-learning works and services of Sakarya University and submit questionnaire results and evaluations in order to determine perceptions and preferences of the users, who benefit from above-mentioned services. VII