Örgüt yapıları ve teknoloji yönetimi, teknolojinin örgüt yapısına etkisi üzerine bir uygulama
Organization structures and technology management, an application on the effect of the technology on organization structure
  1. Tez No: 110059
  2. Yazar: AHMET ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖRGÜT YAPILARI VE TEKNOLOJİ YÖNETİMİ, TEKNOLOJİNİN ÖRGÜT YAPISINA ETKİSİ ÜZERİNE BİR UYGULAMA Ahmet ÖNER Danışman : Prof.Dr.Nurullah GENÇ 2002 -Sayfa: 154 Jüri Prof. Dr.Nurullah GENÇ Prof.Dr.Dursun BİNGÖL Prof.Dr.Muammer YAYLALI Teknolojinin olağanüstü bir dinamizmle örgütsel yaşamı köklü bir değişim için tetiklediği günümüz iş dünyasında, küreselleşmenin de etkisiyle gitgide uluslararasılaşan örgütlerin, bu değişime uyumlu ve etkin bir örgütleme gereği ile karşı karşıya olduklarını söyleyebiliriz. Gerçekten de dünyadaki bu hızlı değişim karşısında mevcut örgütsel yapıların, geleneksel anlamda kabuklarını kırıp meydana gelen yeni oluşumlara en hızlı ve yaratıcı şekilde cevap verebilecek bir yapı tarzına büründürülmeleri gerekmektedir. İşte bu çalışmanın da amacı özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrası büyük hız kazanan teknolojik değişim ve gelişmelerin işletmeler açısından yaşamsal önemini ortaya koymak ve teknolojinin örgütler için yapısal anlamda uygulama düzeyini tespit etmek olacaktır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk üç bölüm konumuzla ilgili teorik bilgilerden, dördüncü ve son bölüm ise teoride ele alınan konuların pratiğe dönüştürülmesi ve uygulama düzeylerinin test edilmesinden ibarettir. Çalışma sonrası netice itibariyle; tespit ettiğimiz varsayımlar çerçevesinde, üzerinde uygulama yaptığımız firmalar açısından beklediğimiz sonuçlan elde ettiğimizi söyleyebiliriz. Son olarak bu sonuçlar üzerinden firmalara birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS ORGANIZTION STRUCTURES AND TECHNOLOGY MANAGEMENT, AN APPLIC ATION ON THE EFFECT OF THE TECHNOLOGY ON ORGANIZATION STRUCTURE Ahmet ÖNER Supervisor : Prof. Dr.Nurullah GENÇ 2002-Page:154 Jury Prof. Dr.Nurullah GENÇ Prof.Dr.Dursun BİNGÖL Prof.Dr.Muammer YAYLALI Continuously internationalizing organizations, subject to the effect of globalization are exposed to need of efficiently and properly organizating against the deep changes in organizational life triggered off by the technology through an extra ordinary dynamism in today's business world. It is the fact that the present organzations need to update their structures in purpose of producing creative and fast solutions against new formations: in traditional manner they should to exceed their measurements. In this study, it is aimed to expose the vital importance of technological developments accelerated with the end of Second World War for enterprises and to analyze the level applicability of technology in the structures of organzations. This study consist of four parts. First three parts includes theoretical information about the subject and in the last part the subjects introduced theoretically in previous sections are put into the practice with the testing of application levels. At the end of this study, we can say that we got the expected results according to the assumptions we determined in the firms we worked on. At last departing from these results, several suggestions are introduced to these firms.