Heykel sanatında ahşap çerçeve ile büyültme tekniği
The Technigue of enlargement with wooden frame in the art of statue
  1. Tez No: 110060
  2. Yazar: MEHMET YAŞAR CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖRÜŞ BABAYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ HEYKEL SANATINDA AHŞAP ÇERÇEVE İLE BÜYÜLTME TEKNİĞİ M. Yaşar CENGİZ Danışman : Doç.Dr. Görüş BABAYEV 2002 - SAYFA : 76 Jüri : Doç.Dr. Görüş BABAYEV Doç.Dr. Fikret HAŞİMOV Yrd.Doç.Dr. Mustafa BULAT Ahşap çerçeve ile heykel büyültme tekniğinin uygulama aşamalarında çeşitli araç ve gereçler kullanılmaktadır. Ahşap çerçeve ile büyültme tekniğinin uygulanabilmesi için öncelikle bir model heykelin yapılması gerekmektedir. Bu model heykelin kilden oluşturulup alçı dökümünün büyültülmesi faydalar sağlayacaktır. Ahşap çerçeve ile büyültme tekniği, bir model heykelin çerçeveler yardımıyla istenilen ölçeklerde büyültülerek oluşturulmasıdır. Çerçeveler içine sabitlenen model heykel üzerinde formları büyültmede kullanılacak noktaların belirlenmesi gerekmektedir. Belirlenen bu noktaların çerçevenin sol başlangıcından alınacak bir cm cinsinden genişlik ölçüsü ( N ), çerçevenin üst başlangıcından alınan yükseklik ölçüsü ( Y ) ve noktaların çerçeve yüzeylerine olan derinlik ölçüleri ( D ) tespit edilmektedir. Bu ölçüler büyültme oranları kadar artırılarak oluşturulacak büyük ebatlardaki heykel yapıtı üzerine taşınmaktadır. Ahşap çerçeve ile heykeller büyültüldüğü gibi küçük ebatlardaki model rölyeflerde istenilen oranlarda büyültülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS THE TECHNIGUE OF ENLARGEMENT WITH WOODEN FRAME IN THE ART OF STATUE M. Yaşar CENGİZ Supervisör : Assoc. Prof. Dr. Görüş BABAYEV 2002 - PAGE : 76 Jury : Assoc.Prof.Dr. Görüş BABAYEV Assoc.Prof.Dr. Fikret HAŞİMOV Assist.Dr. Mustafa BULAT The tecnigue of enlargement with wooden frame in the art of statue used to application degree various material and things. The tecnigue of enlargement with wooden frame for application first needed a model statue's constitute. This model to will of help clay contitute costing enlargement costing. The tecnigue of enlargement with wooden a model statue's contituted by means of frame to desire enlargement criterion. In frames needed to designate used specks on form enlargement to became fixed model statue. This specks determinotioned a cm type wideness measure receive fromes left start (N), surfoce start of frame received height measure (Y) and specks frame of surface depth measure (D), to fixed. This measures settle on work of statue big dimen sions to constitute as enlargement rate as add to. As wooden frame in the art of statue's small dimen sions model as want to though relief enlargement.