Karadeniz Ereğli ilçesinin coğrafyası
Geography of Karadeniz Ereğli town
  1. Tez No: 110062
  2. Yazar: ZERRİN KARAKUZULU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİHA KODAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 475
Özet
I ÖZET KARADENİZ EREĞLİ İLÇESİNİN COĞRAFYASI Zerrin KARAKUZULU Danışman: Doç.Dr. Saliha KODAY 2002 Sayfa: 474 Jüri : Doç. Dr. Saliha KODAY Kdz.Ereğli ilçesi, doğal ve beşeri çevre arasındaki yoğun etkileşim ve bu etkileşimden doğan faaliyetlerin çeşitliliği açısından dikkate değer bir sahadır. Bu vasıfları münasebetiyle de çalışmamıza konu olarak seçilmiştir. İlkçağ Heraklesi harebeleri üzerine kurulu olan Karadeniz Ereğli şehri ve yakın çevresi ise Alaca ve Bababurnu'nun oluşturduğu doğal dalgakıranla, Yıldız ve Poyraz rüzgârlarına kapalı eşsiz bir limana sahip olması nedeniyle de çevrenin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Karadeniz Bölgesinin Batı Karadeniz Bölümünde yer alan ilçe idarî bakımdan Zonguldak İli'ne bağlıdır. Ereğli ilçesinin doğal sınırını kuzeyden ve batıdan Karadeniz, güneyden ve güneydoğudan Akçakoca dağları ile onun uzantısı olan Babadağlar, kuzeyden ve kuzeydoğudan ise Kandilli-Zonguldak antiklinali ile Babadağ arasındaki kıvrımlı saha çizmektedir. İlçenin idari sınırı ise, kuzeydoğuda Zonguldak ilinin Kozlu ilçesi, doğu ve güneydoğudan Devrek ilçesi, güneyden Alaplı ilçesi tarafından sınırlandırmıştır. Kuzeyinde ve batısında yine doğal sınır teşkil eden Karadeniz bulunmaktadır (Harita 1). İlçe idari yapısı iki bucak merkezi ve 102 köy yerleşmesinden oluşmaktadır. 2000 yılı itibariyle 159808 toplam nüfusa, 79486 şehir, 17140 kasaba, 63 182 kır nüfusuna sahiptir. 1960'lı yıllara kadar küçük bir sahil kasabası durumunda olan Ereğli, 1964 yılında Demir-Çelik fabrikasının kurulmasıyla birlikte hızlı bir nüfuslanma ve şehirleşme sürecine girmiştir. Gerek geçmişi 19.yüzyılın başlarına kadar uzanan madencilik faaliyetleri, gerekse sanayi faaliyetlerinin gelişimiyle yeni iş sahaları oluşmuştur. Bunları destekler mahiyetteki tarım alanlarının kısıtlı oluşu nedeniyle tarımsal faaliyetler sanayi faaliyetlerinin gerisinde kalmıştır. Hayvancılık faaliyetleri de ihtiyaca yönelik olarak ek bir uğraşı şeklinde sürdürülmektedir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Ph, D. THESIS GEOGRAPHY OF KARADENİZ ERE?Lİ TOWN Zerrin KARAKUZULU Supervisor: Assoc.Prof. Dr. Saliha KODAY 2002-Page: 474 Jury : Assoc. Prof. Dr. Saliha KODAY Kdz. Ereğli town is a remakable area with regards the various intensive affectation between its natural and geographical area. Pontus Herakles is the oldest residantial area due to its situation in the town Ereğli and its near environment Alaca and Bababurnu which has a wonderful harbour that is closed to yıldız and poyraz winds. The town which is in the west Karadeniz area is connected to Zonguldak city. The natural territory of Ereğli is surrounded by the Black sea, Akçakoca mountains and Babadağlar and the twisted area between Kandilli, Zonguldak and Babadağ. The administritive territory of Ereğli is drawn by Kozlu, a town at Zonguldak, from east and southeast Devrek, from south Alaplı. In the north and west Ereğli there is Blacksea which constitutes a natural territory. The administrative structure of Ereğli consists of bucak and 102 hundred villages. Ereğli which was a small seau town in the 1960's since the foundadion of iron and steel factory has been in a process of becoming a bigger city with a higher population. New working areas has been established dua to its mining possibilities, the development of its industrial area. Because the farming possibilities are less than industrial possibilities the farming feel behind industry in Ereğli. There fore, farming is now a supplemenetary hobby of the settlers.