Ulukışla (Niğde) İlçesi'nin beşeri ve ekonomik coğrafyası
Human and economic geography of Ulukişla (Niğde) country
- Tez No: 211526
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURİ İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Ulukışla, idari yönden Niğde'ye bağlı bir ilçedir. İlçe topraklarının büyük bir bölümü Akdeniz Bölgesi'nin Adana Bölümü'nde, küçük bir bölümü de İç Anadolu Bölgesi'nin Orta Kızılırmak Bölümü'nde yer almaktadır. 1503 km² yüzölçümüne sahiptir. Ulukışla ilçe merkezinin deniz seviyesinden yüksekliği, 1.450 m'dir. Araştırma alanının doğusunda Adana ilinin Pozantı, güneyinde Mersin ( İçel) ilinin Tarsus, batısında Konya ilinin Ereğli, kuzeyinde de Niğde ilinin Bor ve Çamardı ilçeleri yer almaktadır. Araştırma sahasında iklim genel olarak karasal iklim ile Akdeniz İklimi arasında bir geçiş özelliği gösterir. Araştırma sahasının güneyinde yükselti artar ve iklim batıya doğru gittikçe karasallaşır. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Erinç'e göre Ulukışla'nın iklimi yarı kuraktır. Araştırma sahasında görülen hakim doğal bitki örtüsü yaz kuraklığına uymuş kurakçıl bitkilerdir. Yükseklerde yer yer ormanlar da mevcuttur. Ova görünümlü yerlerde stepler, biraz yükseklere çıkıldıkça step ve bozuk ormanlar karışık olarak bulunmaktadır. Ulukışla, tarihi dönemlerden beri önemli yolların geçtiği bir hat üzerinde yer almıştır. İklim ve toprak şartlarının elverişli olmaması nedeniyle kasaba görüntüsünden sıyrılamamıştır. 2000 yılı nüfusu 32.928'dir. Araştırma sahasında 4 belde, 34 köy bulunmaktadır. Yerleşmeler çoğunlukla suyun bol olduğu, tarımın ve hayvancılığın yapılabildiği plato alanlarına; bazen de yüksek kesimlerde vadi boylarına kurulmuştur. Sahanın temel ekonomik geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Ekilebilen topraklarda tahıl ziraati, bağcılık ve kiraz yetiştiriciliği oldukça yaygındır. Önemli kara ve demiryollarının geçtiği kavşak noktası üzerinde bulunmasına karşın Ulukışla, ekonomik anlamda kalkınmamıştır. Son yıllarda yaylacılık faaliyetlerinde büyük artış görülmekle birlikte kaliteli içme suyu temininde yaşanan sıkıntılar yaylacılığın daha da gelişmesini engellemektedir. Araştırma sahası turizm potansiyeli açısından oldukça zengin olmasına karşın bu potansiyel yeterince değerlendirilememiştir.
Özet (Çeviri)
Ulukışla, the research area is a borough where is bound to Niğde administratively. The big section of borough ground is in Adana Region of Mediterrenean Region, small section of borough is at Middle Kızılırmak Section of Middle Anatolia Region. It has 1503 km² acreage. Sea level of Ulukışla Borough Center is 1450 meters. Pozantı of Adana Province is at east of researching area, Tarsus of Mersin ( İçel) is at south, Ereğli of Konya Province is at west and, Bor and Çamardı boroughs of Niğde province are at North of researching area. The height increases at south of researching area and climate gets hardened through west. The climate of research area generally shows a passing specification between hard climate and Mediterranean Climate. In summer it is hot and dry, in winter cold and wet. According to Erinç the climate of Ulukışla is subdry. The flora of research area is droughty plants which are suitable to summer dryness. There is forest at high sections. There are steps at plain view areas, steps and improper forest at a bit high places. Ulukışla, is on an important line where roads passing since historical terms. It couldn?t remove from town view because of not eligible climate and ground conditions. 2000 year population is 32 928. There are 4 towns and 34 villages at researching area. The settlement is mostly at plateau areas where water, agriculture and animal keeping can be done, sometimes is canyon around at high sections. Basic economical daily bread is agriculture and ranch. At cultivable areas grain agriculture, vine growing and cherry growing is extremely widespread. Ulukışla, is at important land way and railway junction point so it has been progressed economically. In recent years, big increase is seen at transhumance activities but some matters at supplying quality drinking water is preventing better development of transhumance activities. Researching area is too rich in respect of tourism potential but this potential can not evaluated sufficiently.