Kablolu televizyon talep tahmini: Erzurum için bir uygulama
The Estimation of demand for cable television: An evidence for Erzurum
  1. Tez No: 110067
  2. Yazar: SADRETTİN EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER YAYLALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
IV ÖZET DOKTORA TEZİ KABLOLU TELEVİZYON TALEP TAHMİNİ : ERZURUM İÇİN BİR UYGULAMA Sadrcttin EROĞLU Danışman : Prof.Dr. Muammer YAYLALI 2002, Sayfa: 112 Jüri : Prof.Dr. Muammer YAYLALI Bilgi, ses ve görüntü iletimdeki teknolojik gelişmeler farklı dil, din ve kültürlere mensup insanları bir araya getirmekte ve devletler arasındaki sınırları ortadan kaldırmaktadır. Bu sınır tanımaz teknolojik gelişmeler hizmetlerde çeşitlilik ve kaliteyi ön plana çıkarmaktadır. TV (Televizyon) izleyicileri ulusal kanallar ile yetinmemekte, dünyanın bir çok değişik ülkesindeki kanalları merak etmektedirler. Diğer taraftan, internet kullanıcıları düşük hızlı bağlantılardan sıkılmakta, yüksek hızlı bağlantılara yönelmektedirler. Başlangıçta sadece radyo dinlemek ve televizyon izlemek amacıyla tasarlanan CATV (Cable Television) sistemleri çeşitlilik ve kalite alanlarında önemli gelişmeler göstermiştir. Erzurum'da CATV talebini tahmin etmeyi amaçlayan bu çalışma teorik ve uygulama olmak üzere başlıca iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda; CATV sisteminin teknik yönü ve gerek Türkiye'de gerekse dünyadaki gelişmesi birinci bölümde verilirken, ikinci bölüm talep teorisine ayrılmıştır. Erzurum'da CATV sisteminin ekonomik yönü ve bazı faktörlerin hanehalklarının CATV'ye abone olma olasılıkları üzerindeki etkileri ise çalışmanın uygulamalı kısmında incelenmiştir. Erzurum'da 600 hanehalkına yapılan bir anketten sağlanan yatay kesit verileriyle yapılan bir logit model tahmininden elde edilen ampirik bulgular toplam hanehalkı geliri, oturulan binadaki daire sayısı, evde izlenen kanal sayısı ve evde kullanılan TV sayısının hanehalklarının CATV'ye abone olma olasılıklarını etkileyen en önemli faktörler olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DOCTORAL DISSERTATION THE ESTIMATION OF DEMAND FOR CABLE TELEVISION: AN EVIDENCE FOR ERZURUM Sadrettin ERO?LU Supervisor : Prof.Dr. Muammer YAYLALI 2002, Page: 112 Jury : Prof.Dr. Muammer YAYLALI Technological improvements in transmission of information, sound and picture bring together people whose languages, religions and cultures arc different and remove borders among states. This unlimited technological improvements have drawn attention to variety and quality of services. TV (Television) watchers want to watch the most of the international TV channels as well as local TV channels. On the other hand, internet users tend to faster links instead of boring slow links. CATV (Cable Television) system, planned only to listen to radio and watch TV at the beginning, have appeared important improvements in terms of variety and quality. This study, aims at estimating demand for CATV in Erzurum, consists mainly of two parts: theoretical and empirical framework. In the first part; the technical aspect of CATV system and its development in both Turkey and the world have been given in Chapter 1 while Chapter 2 has been devoted to the demand theory. Economic aspect of CATV system in Erzurum and the effect of some factors on probability that a household will become a subscriber of CATV have been examined in the empirical part. Empirical findings based on a logit model estimation by the cross-sectional data compiled from a questionnaire applied to 600 households in Erzurum have shown that four factors, namely, total household income, the number of apartments, TVs and channels being watched, arc the most important factors affecting the probability that a household will subscribe to CATV.