Matematiksel programlama yaklaşımı ve televizyon kanallarında reklam kuşaklarının çizelgelenmesi
The mathematical programming approach to scheduling advertisement slots in Tv channels
  1. Tez No: 160345
  2. Yazar: ONUR ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ULUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
IV ÖZET ÜLKER Onur, Matematiksel Programlama Yaklaşımı ile Televizyon Kanallarında Reklam Kuşaklarının Çizelgelenmesi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005 Son yıllarda televizyon kanallarının sayısındaki artış, dijital yayınların ve kablolu TV yayınlarının artışına sebep olmuştur. Gelişen rekabetle birlikte, televizyon reklamcılığı büyük önem kazanmış, ticari işletmeler, reklam bütçelerinin çoğunu televizyon reklamlarına ayırmışlardır. Televizyon kanalları, reklam satışlarının karlılığını ve verimliliğini artırmak için profesyonel reklam çizelgeleme tekniklerine ihtiyaç duymaktadır. Günümüze gelinceye kadar, reklam satış çizelgelerini yapmak için pek çok yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden en önemlileri, bütünleşik reklam optimizasyon planlaması ve toplam reyting modelidir. Son yıllarda, TV kanallarındaki artış ve talep fazlasından dolayı, toplam reyting modelin kapsamının geliştirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Geliştirilen bu model, satış planlaması optimizasyon modeli olarak isimlendirilir. Sayısal verilere bağlı olan satış planlaması optimizasyon modeli, reklam planlarının optimize edilmesinde çok etkili bir yöntemdir; televizyon kanalları için çok değerli reklam kuşaklarının verimli bir şekilde pazarlanmasını sağlamaktadır. Satış planlaması optimizasyon modeli, tam sayılı doğrusal programlama tekniğine dayalı olarak çalışmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye' de faaliyet gösteren televizyon kanallarının reklam çizelgeleme teknikleri incelenmiş, satış planlaması optimizasyon modeli, Türkiye'nin önde gelen kanallarından birisine uygulanmıştır. Karar değişkenlerinin çokluğundan dolayı, GAMS ve CPLEX programları kullanılmıştır. Anahtar Sözcükler Tamsayılı Doğrusal Programlama, Optimizasyon, Hedef Programlama
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ÜLKER Onur, The Mathematical Programming Approach to Scheduling Advertisement Slots in TV Channels, Master's Thesis, Ankara, 2005 In recent years, the increment in the number of TV channels, increased the digital broadcasting and wired homes. Developing of convalescence, television advertising has become much more important, commercial companies allocate their advertisement budgets on TV ads. TV channels need professional advertisement scheduling techniques in order to increase spot sales profitability and productivities. As per date, many methods have been evaluated in spot scheduling. The most important ones are, 'integrated advertisement optimization planning' and 'aggregate rating model'. Because of the excess demand and the increase in TV channels in recent years, improvement of the aggregate rating model has become necessary. The improved model is named as sales planning optimization model. Quantitative data related sales planning optimization model is an effective method in the optimization of advertisement plans; sales planning optimization model provides effective marketing in slots which are precious for TV channels. Sales planning optimization model operates related to integer programming technique. In this study, spot scheduling techniques used by the TV channels performing in Turkey were analyzed; and the sales planning optimization model was applied on one of the leading channels. Because of the abundance in decision variables, GAMS and CPLEX programs were used. Key Worlds Integer Programming, Optimization, Goal Programming