Toplam kalite yönetiminde kalite maliyetleri
Quality costc in total quality management
  1. Tez No: 110068
  2. Yazar: HÜSEYİN ALİ KUTLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. O. BERNA İPEKTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
VII ÖZET DOKTORA TEZİ TOPLAM KALİTE YÖNETİMİNDE KALİTE MALİYETLERİ Hüseyin Ali KUTLU Danışman : Yrd.Doç.Dr. O. Berna İPEKTEN 2002, sayfa: 214 Jüri : Yrd.Doc.Dr. O. Berna İPEKTEN Prof. Dr. R. Metin TÜRKO Prof. Dr. Yunus KÎSHALI Prof. Dr. Reşat KARCIOĞLU Yrd.Doç.Dr. Hayati AKSU Küresel rekabette ayakta kalabilmek ve mevcut pazar payını korumak veya artırmak için tek çıkar yol olarak“kaliteli üretim”kalmıştır. Kalite kavramını algılamada ve yorumlamada her ne kadar farklılıklar olsa bile, sonuçta tüketicinin beklentilerini karşılayarak memnuniyetini sağlayan her ürün veya hizmetin kaliteli olduğu kabul edilebilir. Bu perspektiften bakıldığında işletmelerin çalışmaları, kaliteyi sağlayarak tüketiciyi memnun etmeye odaklanmalıdır. Bununla da yetinilmeyip. tüketicinin farkında bile olmadığı ihtiyaçlarını müşteriden önce tespit ederek, bu ihtiyaçları tatmin edecek ürün ve hizmetleri sunmak gerekir. Tüm bunlar yapılırken. ortaya bir çok harcama ve maliyetin çıkması kaçınılmazdır. İşte bu harcamalara veya maliyetlere genel anlamda“Kalite Maliyetleri”adı verilerek, ayrıca takip edilmeli. analiz edilip değerlendirilmelidir. Mevcut Tekdüzen Muhasebe Sistemi Hesap Planlarında kalite maliyetlerinin takip edilmesi amacıyla açılmış olan hesaplar yoktur. Bu amaçla hesap planlarında“Serbest Hesaplar”başlığı altında boş bırakılmış olan 8. Grup kullanılabilir. Kalite maliyetlerini muhasebe alanında takip etmenin tek yolu bu olmamakla beraber (700' lü hesaplarda alt hesaplar açılarak da takip edilebilir), bunların ayrı bir grupta toplanması ve takip edilmesi, analiz ve raporlama işlemlerinde önemli kolaylıklar sağlar. Çalışmamızın temel amacı,“Toplam Kalite Yönetimi”felsefesi çerçevesinde öncelikle kalite kavramını irdeleyerek, Toplam Kalite Yönetimi anlayışı çerçevesinde kaliteyi gerçekleştirmek amacıyla katlanılan tüm bu maliyetlerin nasıl analiz edilip, raporlanıp ve muhasebeleştirileceğini incelemektir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT Ph.D. THESIS QUALITY COSTS IN TOTAL QUALITY MANAGEMENT by Hüseyin Ali KUTLU Supervisor : AssistProf.Dr.O.Berna İPEKTEN 2002, 214 pages Jury : Assist.Prof.Dr. O. Berna İPEKTEN Prof. Dr. R. Metin TÜRKO Prof. Dr. Yunus KİSHALI Prof. Dr. Reşat KARCIO?LU Assist.Prof.Dr. Hayati AKSU“Producing with quality”is the only way to preserve or to increase existing share of market and to continue global competitition. Although there are some diferences in perceiving and commenting the concept of quality, every product and service which cover the expects of consumers could be accepted as the quality. In this respect, firms must focus their studies to satisfy consumers with the quality. In addition to that it is necessary to determine the needs earlier than the customers that they are not aware of them, and to supply the products and services towards these needs. Mean while it is inevitable that some expenditures and costs which are called as“the quality costs”and these must be pursued, analyzed and evaluated seperately. Accounts are not opened for pursuing the quality costs in the accounting plans of the existing Uniform Accounting System. 8th group which is called as“free accounts”could be used for this purpose. Although this is not the only one way of the pursuing the quality costs in the field of accounting system, sub-accounts could be opened in the account of 700. having and pursuing these as a seperate group faciliates considerably the process of analysis and reporting. The purpose of this study is firstly to examine the concept of quality via the philosophy of“Total Quality Management”and to determine how the costs from Total Quality Management will be analyzed, reported and accounted.