Genç nüfusta toplumsal bütünleşmeye dini hayat (Elbistan örneği)
Social integration and religious life at young population (Elbistan simple)
  1. Tez No: 110066
  2. Yazar: A. FARUK SİNANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ USTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
IV ÖZET DOKTORA TEZİ GENÇ NÜFUSTA TOPLUMSAL BÜTÜNLEŞME VE DİNİ HAYAT A. Faruk Sinanoğlu Danışman: Prof.Dr. Niyazi Usta 2002- Sayfa: X+1 62 Jüri: Prof. Dr. Niyazi Usta Prof. Dr. Hüsnü Ezber Bodur Doç. Dr. A.Rafet Özkan Yrd. Doç. Dr. Abbas ÇELİK Yrd. Doç. Dr. Zeki İŞÇAN Bu araştırma, sosyo-kültürel yapılanması içerisinde, Elbistan ilçesindeki genç nüfusun toplumsal bütünleşme ve din arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışmadır. Araştırmanın giriş bölümünde, konu ile ilgili teorik bilgileri müteakiben çalışmamız içerisinde kullanılan yöntem, genç nüfus ve Elbistan'ın sosyo-kültürel yapısı hakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Sonra da elde edilen bulgularla, sosyal bütünleşme ve din ilişkisi üzerinde yorumlar yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucu olarak, genç nüfusun toplumsal bütünleşme anlayışında dinin önemli bir faktör olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Ph D. THESIS SOCIAL INTEGRATION AND RELIGIOUS LIFE AT YOUNG POPULATION (ELBİSTAN SIMPLE) A. Faruk SİNANO?LU Supervisor: Prof.Dr. Niyazi USTA 2002 -Page: 173 Jury: Prof. Dr. Niyazi USTA Prof. Dr. Hüsnü Ezber BODUR Assoc.Prof. Dr. A.Rafet ÖZKAN AssistProf. Dr. Abbas ÇELİK AssistProf. Dr. Zeki İŞÇAN This is a study which is searching the relationship, between social integration and religion of young population in Elbistan its socio-cultural structure. In the introduction of this study, theoretical knowledge related to the subject has been given. In addition, by the method used in this study, it has been tried to give information about young population and socio-cultural structure of Elbistan, more over, by our findings, a lot of comments on the relationsihip have beeen made. As a result of this study, it has been seen that religion is an important factor in the mentality of social integration of young population