Sünnet-örf ilişkisi
The Relationship of sunneh-common usage
- Tez No: 110069
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
V ÖZET DOKTORA TEZİ SÜNNET-ÖRF İLİŞKİSİ Ahmet ÇOLAK Danışman: Prof. Dr. İbrahim BAYRAKTAR 2002-SAYFA : 1X+187 Jüri : Prof. Dr. İbrahim BAYRAKTAR Prof. Dr. İbrahim CANAN Yrd. Doç. Dr. Tevhit BAKAN Sünnet Hz. Peygamber(a.s.m.) söz, fiil ve takrirleridir. Örf ise aklın ve şer'in delaletiyle iştihar eden, nefislerde yerleşmiş, selim tabiatça benimsenip kabul edilen söz ve fiillerdir. Hz. Peygamber (a.s.m.)'ın yaşadığı toplumda, o toplumun bir takım örf ve adetlerine uygun hareket etmesi, bazılarım, bu yaşam tarzının toplumun örfü olduğu ve müslümanlara örneklik teşkil etmeyeceği anlayışına sevketmiştir. Cahiliye toplumu dediğimiz İslam öncesi dönemde yaşayan insanların davranışları, tamamen cehaletten ibaret değildi. Daha önceki Peygamberlerden hususan Haniflik dediğimiz Hz. İbrahim (a.s.) ve Hz. İsmail (a.s.) den geriye kalmış, bazılarına kısmen şirk karıştırılmış pek çok hasletler vardı. Bu sebeple Hz. Peygamber (a.s.m.) da toplumda bulunan her şeyi kaldırmamış, bazılarını aynen devam ettirmiş, bazılarını ise tashih etmiştir. Tamamen İslam'a zıt olanlarını ise kaldırmıştır. Ayrıca sünnetin tarifinde geçen takrir, Hz. Peygamber (a.s.m.)'ın huzurunda veya başka yerde yapıldığı halde gördüğünde veya duyduğunda, itiraz etmediği, susup geçtiği hususlardır. Bu husus da bizim için bir delil teşkil ediyor. Halbuki Allah Teala bizim sadece zahiri fiil ve sözlerimizi değil her şeyimizi görüyor ve biliyor. Vahyin kontrolünde olan Hz. Peygamber'in yaşam tarzına ve hayatına müdahale etmeyen Allah (c.c.)'ın, zımnen bunu tasvip ettiği, onayladığı anlamına gelmektedir. Öyleyse Rasul'ün bütün hayatı vahiy süzgecinden geçmiş takrir-i ilahidir veya diğer bir tabirle vahy-i takriridir denilebilir. Şu halde Hz. Peygamber (a.s.m.)'ın toplumda sergilediği, davranışların, diğer peygamberlerden geriye kalan güzelliklerin devamı veya vahyin süzgecinden geçmiş uygulamalar olduğu rahatlıkla söylenebilir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Ph.D. THESIS THE RELATIONSHIP OF SUNNAH - COMMON USAGE Ahmet ÇOLAK Supervisor : Prof. Dr. Ibrahim BAYRAKTAR 2002-PAGE : IX+187 Jury : Prof. Dr. Ibrahim BAYRAKTAR Prof. Dr. Ibrahim CANAN Assit.Prof.Dr. Tevhit BAKAN Sunnah are words, behavior and confirms of the prophet Muhammad (Peace be upon Him). Common usage are the words and behavior general accepted in the society. The Prophet Muhammad (Peace be upon Him), had shown some common usage. Some researchers don't accept the pre-Islamic behaviors for a sample for Muslims. Pre-Islamic common usage weren't wholly bad behaviors. Some of the common usage had come from the Prophet Abraham and Ishmael (Peace Be Upon Them). The Prophet Muhammad (Peace be upon Him) had accepted some which fitting the Islam, corrected some, cancelled some which opposite for the Islam. Confirms at the Sunnah were the approvals from The Prophet Muhammad (Peace be upon Him) that had seen and heard words and behaviors. However Allah sees and knows everything in universe. The Prophet Muhammad (Peace be upon Him) had been sometimes warned from the divine inspiration. So, it means that the all life of The Prophet Muhammad (Peace be upon Him) had confirmed by Allah. It could be said that all the life of The Prophet Muhammad (Peace be upon Him) is approval of the divine inspiration. So, it could be said that all the behaviors in the society of the Prophet Muhammad (Peace be upon Him) either the heritages from the other prophets, or the approvals of the divine inspiration.