Kur'an'ın yeniden yorumlanması düşüncesinin batıyla münasebet bağlamında ele alınışı
With in the context of the relation with the west and its effect, new approaches in the Quran interpretation
  1. Tez No: 110075
  2. Yazar: ŞEHMUS DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LÜTFULLAH CEBECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ KUR'AN YORUMUNDA YENİ YÖNELİŞLER BAĞLAMINDA BATIYLA MÜNASEBET VE ETKİSİ Şehmus DEMİR Danışman : Prof. Dr. Lütfullah CEBECİ 2002 -Sayfa: 196 Jüri : Prof. Dr. Sadık KILIÇ Jüri : Doç. Dr. Ahmet Nedim SERİNSU Batıda meydana gelen gelişmelerin, İslam dünyasına ve özelde Kur' an yorumuna etkisini konu edinen bu çalışma, giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında, Batının modern dönemdeki konumuna gelişindeki etkin faktörler, İslam dünyasının durumu ve bu süreç içerisinde müslümanların değişim tecrübesi anlatılmaktadır. Birinci bölümde, modern dönemde, aklın ön plana çıkarılarak Kur'an'ın yorumlanması üzerinde durulmakta ve bu çerçevede Bilimin sunduğu veriler ışığında Kur'an'ın yorumlanması konusu işlenmektedir. İkinci bölümde ise, hermeneutiğin mahiyetine, tarihi arkaplanına, Kitab-ı Mukaddes'le bağlantısına ve Kur'an-ı Kerim'le olası ilgisine yer verilmektedir. Sonuç kısmında ise, yapılan bu yorumlamaların sağlam bir temelden hareketle yapılıp yapılmadığı üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESIS WITH IN THE CONTEXT OF THE RELATION WITH THE WEST AND ITS EFFECT, NEW APPROACHES IN THE QURAN INTERPRETATION. Şehmus DEMİR Supervisor : Prof. Dr. Lütfullah CEBECİ 2002- Page: 196 Jury : Prof. Dr. Sadık KILIÇ Jury : Doç. Dr. Ahmet Nedim SERİNSU This Philosophical Doctorate Thesis deals with the progress which occurs in the West and influence of this progress on the Islamic world, especially on the Qur'anic interpretation. This thesis contains an introduction, two chapters and a conclusion. In the introduction, it is maintained the dominant factors which influence on the progresses in the West, the status of the Islamic world and in this stage muslims change experience. In the first chapter, in modern age, it is focused on Qur'anic rationary interpretation and it is elaborated Kuranic commentary in the light of scientific materials in this framework. In the second chapter, it is investigated the essence of hermeneutic, it's historicial back ground, relation with the Sacred Scripture and The Holy Quran. In the conclusion, it is considered that this interpretations whether is done on a right basic or not.